Přestože obecní rozpočty jsou na tom, co se schválí ve sněmovně, bez nadsázky závislé.

„Předčasné volby tvorbu rozpočtu města pro rok 2014 neovlivní," řekla včera na dotaz Deníku mluvčí frýdecko- -místeckého magistrátu Jana Matějíková.

„V souladu se schváleným harmonogramem schválení rozpočtu města na příští rok pracuje v současné době finanční odbor spolu s ostatními odbory magistrátu na příjmové stránce rozpočtu pro příští rok," shrnula mluvčí a dodala, že se počítá s tím, že rozpočet města bude zastupitelům předložen ke schválení 9. prosince.

Podobně to vidí také Michaela Mitrengová, která jako vedoucí ekonomického odboru městského úřadu v Třinci sestavuje rozpočet v hutnickém městě.

„Plánujeme, že návrh rozpočtu se bude projednávat na zastupitelstvu v prosinci. Nepředpokládáme, že by situace kolem státního rozpočtu mohla negativně ovlivnit proces přípravy a schvalování rozpočtu města na rok 2014," sdělila Michaela Mitrengová. Podle ní v současné době „nelze ještě zodpovědně říct", jaká výše rozpočtu bude pro rok 2014 reálná. „Vše je zatím ve fázi diskusí a příprav," konstatovala. Zatímco Frýdek-Místek hospodaří každoročně přibližně s miliardou, v Třinci to letos bylo „jen" asi šest set milionů korun.

V minulosti to bývalo zhruba o čtvrtinu víc, ale loni příjmy i výdaje snížila sociální reforma, přesněji fakt, že výplata sociálních dávek přešla na úřad práce.

Přestože vůbec nejde o zanedbatelné částky, lidé se o rozpočty „svého" města příliš nezajímají. „Vůbec ne. To absolutně netuším," řekla včera osmatřicetiletá Denisa z Frýdku-Místku na otázku, s jakou částkou město hospodaří.

„Možná to je důležité, ale zkrátka to jde mimo mě. Nezajímám se ani o politiku a s tím to tak trochu souvisí," konstatovala žena. Podobně se lidé „zajímají" i o to, kolik město dluží. „To já fakt nevím, nemám o tom ,šajnu´. Já se zajímám hlavně o svoje peníze. Ale město bez dluhů neexistuje," reagovala třeba 55letá Soňa z Frýdku-Místku.