Další pořadí už ale bylo různorodější. V celém kraji, ale i v Ostravě, na Opavsku a Novojičínsku skončila druhá ODS, ale na Bruntálsku a na Karvinsku patřila stříbrná příčka SPD, na Frýdeckomístecku pak lidovcům. Komunisté se ve třech okresech (NJ, BR, KA) vyhoupli dokonce na třetí příčku.

Jak se volilo u vás?
Výsledky eurovoleb ze všech měst a obcí vašeho okresu najdete v úterním vydání tištěného Deníku!

Piráti brali v regionu čtvrtá a pátá místa. Sociální demokraté, kteří v regionu jasně vyhráli erurovolby před pěti lety, tentokrát zcela pohořeli – v kraji ani ve většině okresů se nedostali na hranici pěti procent hlasů. Jediný lepší výsledek si ČSSD připsala na Karvinsku, kde dosáhla na 6,34 %.

Moravskoslezský kraj budou v příštích pěti letech reprezentovat v Bruselu dva staronoví europoslanci – lídryně KSČM Kateřina Konečná z Nového Jičína a dvojka ODS Evžen Tošenovský z Ostravy.

Máme tak o jednoho europoslance méně než v předchozím období, kdy byl zvolen ještě Jan Keller jako tehdejší lídr ČSSD. Ten už ale letos nekandidoval.

Vše na téma Eurovolby 2019 v Moravskoslezském kraji najdete zde

EUROVOLBY 2019 na Frýdecko-Místecku a Třinecku

Větší zájem než před pěti lety doprovázel volby do Evropského parlamentu také na Frýdecko-Místecku a Třinecku. Volit přišlo skoro šestadvacet procent lidí, což je o téměř deset procent více než minule.

Největší volební účastí z obcí a měst v okrese se můžou pochlubit Malenovice, kde přišlo k urnám přes čtyřicet procent oprávněných voličů. Těsné vítězství tam uhájila ODS s téměř osmnácti procenty hlasů. Více než pětatřicetiprocentní volební účast byla na Frýdecko-Místecku ještě také v Krmelíně, Hukvaldech, Kaňovicích a Vělopolí.

Naopak v některých obcích nepřišla volit ani pětina lidí, třeba v Horní Lomná dosáhla volební účast sedmnácti procent. Jen něco přes dvacet procent lidí odvolilo v Třinci.

Ve většině obcí a měst zvítězilo hnutí ANO, které ovládlo eurovolby v celé zemi, zejména na Třinecku a Jablunkovsku však uspěla také KDU-ČSL. Například v Bukovci získali lidovci téměř polovinu všech hlasů, v Jablunkově vyhráli s více než třiceti procenty, na prvním místě se umístili také v Mostech u Jablunkova, Písečné, Písku, Nižních Lhotách, Ropici, Smilovicích, Stříteži, Třanovicích, Vělopolí a v obci Pazderna.

Dílčí vítězství si na Frýdecko-Místecku připsalo hnutí SPD, které vyhrálo v Horních Tošanovicích a Řece, v obou obcích získalo okolo třiadvaceti procent hlasů. V Horních Domaslavicích se hnutí SPD podělilo o vítězství s hnutím ANO.

Neúspěchem skončily volby pro ČSSD, sociální demokraté si ale připsali vítězství v Hrádku a sousedním Milíkově. Značnou roli v tom sehrál fakt, že na pátém místě kandidátky byl právník Pavel Kawulok z Hrádku, který v obcích posbíral preferenční hlasy.

A tak zatímco v uplynulém volebním období měl okres Frýdek-Místek zastoupení v europarlamentu díky sociologovi Janu Kellerovi z Frýdku-Místku, který stál v čele kandidátky ČSSD, v letošních volbách žádný kandidát neuspěl.

Volby v okrese

ANO – 24,33 %

KDU-ČSL – 11,84 %

ODS – 11,75 %

SPD – 11,49 %

Piráti – 11,22 %

KSČM – 8,03 %

ČSSD – 5,65 %

TOP 09 a STAN – 5,64 %