Kdyby hrály roli jen preferenční hlasy voličů, občanský demokrat Evžen Tošenovský by byl už potřetí hejtmanem Moravskoslezského kraje. Získal jich totiž nejvíce ze všech kandidátů. O deset tisíc více než jeho hlavní protivník – volební lídr sociálních demokratů Jaroslav Palas. Jenže jeho ODS volby v kraji celkově drtivě prohrála, takže slavit může rival z ČSSD.

Palas slaví, Tošenovský varuje

„Věděl jsem, že vyhrajeme. Že to bude o tolik, mě příjemně překvapilo. To vítězství je velice dobrý výsledek, a samozřejmě je to náš závazek vůči občanům Moravskoslezského kraje, abychom to, co jsme slibovali na mítincích, splnili,“ prohlásil Palas.

Evžen Tošenovský reagoval na prohru se svou typickou kamennou tváří a rozvahou. „Jako lídr jsem zodpovědný za výsledek. Snažili jsme se o maximum. Výsledek je dramatický, a to nejen pro tento kraj. Pro ODS je vážným signálem, že se celá republika obarvila do oranžova. Teprve čas ukáže, jak vážná věc se odehrála v této zemi,“ konstatoval exhejtman.

Pravici střídá levice

Kraj povedou stejné politické strany jako doposud. Zásadně se však změní směr. Pravici střídá levice. Volby totiž přinesly výrazné vítězství sociálních demokratů a drtivý propad občanských demokratů.

O dobrém výsledku mohou mluvit třetí komunisté. Lidovci prošli o fous. Protože ztratili tři křesla v zastupitelstvu, jejich lídr Pavol Lukša dnes hodlá nabídnout svůj post šéfa moravskoslezské KDU-ČSL. Z propadáku jsou zklamaní zelení. Ti se do krajského zastupitelstva nedostali vůbec.

Kdo bude vládnout?

Kdo tedy bude příští čtyři roky v kraji vládnout? Pozice ČSSD je natolik silná, že si může vybírat koaličního partnera. Kdo to bude, zatím nikdo nechce říct.

„Koalici uděláme s tím, kdo nám bude garantovat, že budeme moci realizovat to, co jsme slíbili na náměstích,“ stručně odvětil Jaroslav Palas.

ČSSD uspěla také v senátních volbách

Sociální demokraté uspěli také v senátních volbách. V Karviné mají hned po prvním kole svého senátora. Lékař Radek Sušil nahradí v horní komoře parlamentu stávajícího senátora Eduarda Matykiewicze z KSČM. Získal 53,34 procent hla­sů.

„Určitě jsem nečekal, že vyhraji hned v prvním kole. Samozřejmě, že mám obrovskou radost,“ řekl krátce po zveřejnění výsledků voleb Sušil, který svůj úspěch přičítá poctivě vedené předvolební kampani.

Ve Frýdku-Místku, v Ostravě-městě a v části Novojičínska se o víkendu bude konat druhé kolo senátních voleb. V Ostravě-městě se utkají z prvního kola vítězný Petr Guziana (ČSSD) s Václavem Roubíčkem (ODS), ve Frýdku-Místku vítězná Eva Richtrová (ČSSD) s Františkem Kopeckým (ODS). V části Novojičínska budou lidé volit mezi zatím vítězným Jiřím Lajtochem (ČSSD) a Eduardem Sohlichem (ODS).

Jak hodnotí výsledky krajských a senátních voleb v Moravskoslezském kraji politoložka Jiřina Pavlíková?

„Za výsledek těchto voleb může fakt, že před dvěma lety „utrpěla“ ODS v parlamentních volbách vítězství. A vše, co následovalo po tehdejší „plichtě“. Nepopulární kroky, které se časem ukáží být občanům prospěšné, se musejí udělat co nejdříve po volbách, nejlépe do dvou dnů. To současná vláda nemohla, příliš dlouho trvalo její samotné sestavování. Takže se vše zpozdilo, a i když nepopulární vládní kroky začínají v současnosti přinášet pozitivní výsledky, stále ještě občany hodně bolí. Vláda ODS také v posledních dvou měsících nereflektovala postoje veřejnosti k návrhům hlavně ministra zdravotnictví Julínka, mám na mysli postavení nemocnic a zdravotních pojišťoven,“ uvedla Pavlíková.

Míní, že výsledek ovlivnil také způsob vedení volební kampaně. „ČSSD byla agresivní, až brutální, ODS nedostatečně reagovala a vysvětlovala své postoje a kroky,“ dodala politoložka. To, že se do krajského zastupitelstva nedostali vládní zelení, vysvětlila chybějícími volebními tématy.

„Kvalita ovzduší je málo na celou politickou stranu. Navíc se tímto tématem zabývají a navrhují řešení i jiné politické subjekty. Voliče v kraji také možná odradila poslední prohlášení reprezentace zelených, týkající se topných médií. Doporučení, aby topili a používali šetrné, leč drahé energetické zdroje,“ konstatovala Pavlíková.

Pozitivní na výsledcích je podle ní vyšší volební účast. „Předpokládala jsem to. Lidé se už naučili využívat možností demokracie, vyjádřit svůj názor, nebýt mlčící většinou. To je dobrý signál, že veřejnost politiky sleduje a umí jim jasně říci, co chce,“ řekla Pavlíková.

MIRKA CHLEBOUNOVÁ
MARTIN PLEVA