Tato firma, které se mimo jiné zabývá zpracováním plastových odpadů, jedenáct let podnikala v nevyužívaném městském objektu bývalé mateřské školy Nad rybníkem ve Frýdku, a to na 1 116 metrech čtverečních, za jejichž pronájem platila roční nájem kolem třiceti tisíc korun. Běžný podnikatel by přitom za tyto prostory zaplatil řadově kolem tři čtvrtě milionu korun za rok. Město tvrdí, že objekt, ve kterém hendikepovaní podnikali, je prý naprosto zdevastovaný a vybydlený, s vybitými okny a plísní kam se člověk podívá, zkrátka téměř zralý k demolici. Vozíčkář ale tvrdí, že město přehání a k chráněné dílně se chová likvidačně.

„Výpověď z nájmu jsme dostali letos v březnu. Město nám nabídlo náhradní prostory o velikosti kolem 60 metrů čtverečních, ale do tak malého prostoru bychom naše technologie nemohli přestěhovat. Jiné náhradní prostory nemáme, proto jsme byli nuceni chráněné pracoviště zrušit,“ informoval zastupitele majitel firmy Miroslav Vacek. „Půl roku je navíc příliš krátká doba na přestěhování firmy. Dobíhají nasmlouvané zakázky a zaměstnancům také pracovní poměry. Také samotné rozebrání a přestěhování technologie není vůbec jednoduchá záležitost, zvláště pak pro lidi s hendikepem. Potřebovali bych aspoň rok, abychom tuto situaci byli schopni zvládnout,“ tvrdil vozíčkář. Právě tento týden proběhnul už třetí termín, kdy měli vozíčkáři předat městu vyklizené prostory. Dosud však vystěhovaní nejsou, proto nyní úředníci firmu obvinili z bezdůvodného obohacení, kterého se dopouští protiprávním užíváním této nemovitosti. V budově navíc nechali odstavit dodávky elektřiny i vody.

„I chráněné dílny musejí dodržovat určitá pravidla,“ upozornila primátorka města Eva Richtrová (ČSSD). „Kdo v tom objektu nikdy nebyl, těžko si udělá obrázek, jak to tam vypadá. Dům je naprosto zdevastovaný, nájemci jej zcela vybydleli,“ tvrdí primátorka. Podle smlouvy přitom měl nájemce povinnost budovu udržovat v dobrém stavu. „Byl jsem tam a zas v tak dezolátním stavu ten objekt není,“ oponoval zastupitel Miloslav Merta (ODS). Primátorka navíc tvrdí, že nevěděla, že jde o chráněnou dílnu. „Nevěděla jsem to, Miroslav Vacek tuto skutečnost nikdy nedoložil a my tady nejsme od toho, abychom zajišťovali důkazy, jestli jde o chráněnou dílnu nebo nejde,“ konstatovala Eva Richtrová. „Město může poskytnout jen menší prostory vhodné například pro přemístění sídla firmy. Pro dílnu se ve městě dá najít spousta volných prostor, například v budovách po Slezanu. Jsem ochotna pomoci při jejich hledání a také vstoupit do jednání s vlastníky. Iniciativa ale musí vzejít od pana Vacka. Ten však celého půl roku situaci neřešil a sama se mu vnucovat nebudu,“ řekla primátorka.

„Firma měla půl roku, aby situaci řešila. Ona ale půl roku jen čekala a pak na nás poslala televizi. To rozhodně není konstruktivní jednání,“ podotkl náměstek primátorky Miroslav Dokoupil (KSČM). „Já si naopak vážím toho, že ve městě jedenáct let fungovala chráněná dílna, o které jsme ani nevěděli. Jsou to hendikepovaní lidé, kteří vzali osud do svých rukou. Je morální povinností nás zdravých, abychom je podpořili,“ zastal se vozíčkářů zastupitel Ondřej Urban (ODS).

O objekt, kde vozíčkáři podnikali, přitom projevila zájem frýdecko-místecká firma Bezan, která provozuje například i restauraci U Toma u přehrady Olešná. Nemovitost chce opravit a zbudovat v ní školku a zázemí pro matky s dětmi v tísni. „Jsem pro to dát objekt někomu, kdo se o něj bude starat a vrátit budovu jejímu původnímu účelu. Budu raději, když tam bude školka, byť soukromá, než sběrna surovin,“ uvedl náměstek primátorky Ivan Vrba (KSČM). „Díky naší firmě plasty nekončily v popelnicích a kolem čtyřiceti hendikepovaných lidí mělo práci,“ připomenul Miroslav Vacek. „Ve Frýdku-Místku už ale po těchto zkušenostech nikdy podnikat nebudu,“ dodal.

SOUCIT A PRÁVO (GLOSA AUTORKY ČLÁNKU)

Mělo by být morální cítění nadřazeno vlastnickým právům a vůbec právu jako takovému? Tato otázka vyvstala po vystoupení majitele jedné z mála frýdecko-místeckých chráněných dílen Miroslava Vacka na zastupitelstvu města tento týden. Proti údajné bezcharakternosti města stojí skupinka lidí s hendikepem, kteří se i přes své postižení snaží nesedět a nečekat na zázrak. To je jistě úctyhodné. Na druhou stranu se nemohu zbavit jakési pachutě, jestli někteří tito lidé svého hendikepu tak trochu nezneužívají. Není to ani tři roky, kdy v celé řadě obecních zpravodajů na Frýdecko-Místecku proběhlo varování právě před firmou Vacek corporation. Starostové se důrazně ohrazovali proti tomu, aby tato firma, byť chráněná dílna, neoprávněně podnikala s odpady na území jejich obcí. Majitel firmy a doktor práv Miroslav Vacek tenkrát situaci značně zlehčoval. Teď se zase pro změnu s městem hádá, jestli nechal nebo nenechal zpustnout pronajatý dům.