„Předmětem projektu v celkové výši 937 tisíc korun byla úprava stávajících přechodů pro chodce a pořízení a instalace zpomalovacích retardérů,“ shrnul starosta Ladislav Olšar s tím, že přiznaná dotace pokryla 70 procent celkových nákladů.

V obci byly opraveny přechody pro chodce a komunikace u přechodu v blízkosti základních škol byla doplněna o několikametrovou brzdící zónu v červené barvě.

Polštáře má obec jako první v republice

„Tento přechod získal speciální nasvícení, v tělese přechodu jsou nainstalována výstražná LED svítidla, která se spouštějí na základě impulsu radaru, pokud je rychlost přijíždějícího vozidla vyšší než 50 kilometrů za hodinu,“ upozornil Olšar. Dodal, že zpomalovací pryžové polštáře, které jsou v rámci projektu nainstalovány na silnici třetí třídy z centra Bystřice do Nýdku, jsou vůbec první v České republice.

„Jedná se o nový druh zpomalovacích retardérů, které jsou instalovány samostatně v každém jízdním pruhu. Retardéry v blízkosti mateřské školy mají zajistit zpomalení provozu v této části komunikace právě proto, že je zde vyšší počet dětí a možnost dopravní nehody. Jsem rád, že jsme tento projekt s finanční pomocí kraje realizovali. Zvláště jsem rád novým retarderům. V daném úseku teď všichni řidiči musí zpomalit a o to nám šlo. Jsem rád, že i správce komunikace, správa a údržba silnic kraje, s instalací retardérů souhlasil,“ uvedl Olšar. Podle něj jde o velice prospěšný projekt, který přispěl k vyšší bezpečnosti obyvatel Bystřice a především dětí.