Na první pohled vypadá ten rozdíl hrozivě, podle třinecké radnice se však nic dramatického neděje a není žádný důvod k panice.

Řeč je o plánovaných výdajích hutnického města na rok 2012, u nichž se po poslední úpravě počítá s částkou 591,8 milionu korun. Pro srovnání pro letošní rok byl schválen rozpočet s celkovými výdaji 804,8 milionu.

Michaela Mitrengová, která na městském úřadu vede ekonomický odbor, upozornila, že vysvětlení je poměrně jednoduché. „Rozdíl přibližně dvou set milionů korun je způsoben zejména dvěma zásadními faktory, a těmi jsou sociální reforma a ukončení projektu revitalizace povodí Olše,“ uvedla.

„Od 1. ledna 2012 přechází výplata sociálních dávek na úřad práce, což je otázka více než 170 milionů korun. Druhý rozhodující faktor, který způsobuje více než dvousetmilionový rozdíl mezi rozpočty na roky 2011 a 2012, je ten, že v návrhu rozpočtu pro rok 2011 byla vyčleněna na investiční akci revitalizace povodí Olše částka 52 milionů korun. Akce byla letos ukončena a pro rok 2012 už neplánujeme v této souvislosti žádné velké investiční výdaje - v plánu jsou jen drobné provozní výdaje na činnost Slezského vodohospodářského svazku, jehož je město Třinec členem,“ doplnila Mitrengová.

„Nižší celková částka v rozpočtu pro příští rok tedy není rozhodně způsobena tím, že bychom nebyli schopni vydat žádné finance na investiční akce města, ale je ovlivněna výše uvedenými skutečnostmi,“ zdůraznila.

Rozpočet ze stejných důvodů výrazně zeštíhlí i v Jablunkově, kde rozdíl odhadují na zhruba sto milionů korun. „Rozpočet na příští rok teprve připravujeme, budeme schvalovat provizorium. Ale v důsledku změn u sociálních dávek to bude 74 milionů a výdaje se sníží i proto, že projekt revitalizace povodí Olše je ukončen a za tuto obrovskou investici už nebude náhrada,“ shrnula šéfka jablunkovského finančního odboru Jiřina Czudková.

Revitalizace stála více než miliardu korun, většina peněz se městům a obcím vrátila formou dotace.

Revoluce ve výplatách dávek se týká i zdravotně postižených. „Myslím, že to tak bude lepší, že to prospěje všem,“ míní Karel Lysek, předseda jablunkovské organizace svazu tělesně postižených.

Přitom mu ještě nedávno hrozilo, že kvůli chystaným změnám přijde o svou kancelář v Dukelské ulici. Úřad práce měl o prostory zájem, Lysek se ale nakonec stěhovat nemusí. „Je to díky tomu, že tam není záchod. Jsem rád, že se to neuskutečnilo, stejně jako celý náš výbor. Jsme spokojeni,“ pravil Karel Lysek.

Pro obyvatele Jablunkova, Bocanovic, Bukovce, Dolní Lomné, Horní Lomné, Hrčavy, Hrádku, Mostů u Jablunkova, Milíkova, Návsí, Písečné a Písku bude dávky vyřizovat jablunkovské kontaktní pracoviště úřadu práce, které shodou okolností sídlí rovněž v Dukelské ulici.

„Lidé nemusí mít obavy, o všech změnách informujeme, všechno to bude viset a probíhá i kampaň,“ řekla redakci jedna z jablunkovských úřednic.