Exmanželé se o desetiletého chlapce starali v domku v Hodoňovicích, minulou středu ale jejich soužití skončilo Vladislav Burda odmítl svou někdejší manželku Lucii vpustit do domu a nic na tom nezměnil ani příjezd policistů.

Související článek:U vyhroceného sporu o dítě asistovala policie

Stanislav Burda svého syna brání. Deníku poskytl vyjádření, v němž odmítl,žeby za situaci mohl Dominikův otec. Viníkem je podle něj Lucie Burdová, která prý do médií uvádí „nesmysly“.

„Znám Lucii přes deset let jako osobu, která vydírá rodinu od samého počátku. Bránila kontaktu již v době, kdy bylo dítě zdravé, a to i zamykáním dveří, když jsme u nich byli na návštěvě,“ řekl Stanislav Burda.

Rodině se změnil život počátkem roku 2002, kdy tehdy desetiměsíční Dominik na sebe převrhnul fritovací hrnec s rozpáleným olejem. Utrpěl popáleniny na dvaatřiceti procentech těla. Přestože léčbu provázela řada komplikací, Dominik přežil. Absolvoval například čtyři náročné transplantace.

„Je plně závislý na druhé osobě. Tehdy Lucie pochopila, že se dá dítě použít jako ,zbraň´ k vymáhání peněz a k vydírání exmanžela. Sešlo se jí přes dvacet tisíc měsíčně, a i to je stále málo. Začala ze sebe dělat ,Matku Terezu´, neboť hra na city je jí vlastní. Kdežto pořádek a čistota jí nic neříká lze to doložit fotografiemi,“ pravil Stanislav Burda.

„V posledních letech si brala volno a odcházela o víkendech na dva až čtyři dny. Místo aby vařila a starala se o společnou domácnost, na exmanžela, který přicházel po noční, nebrala ohled. Musel si pomáhat, jak se dalo,“ poznamenal Stanislav Burda. A na adresu Lucie Burdové řekl: „Celou tu situaci si zavinila sama i tím, že si do domku vodila v noci chlapy, zatímco její exmanžel byl v práci. Pak si začala dělat nárok na jeho domek.“ To byl podle Burdy důvod k tomu, aby jeho syn koncem listopadu nepustil bývalou manželku do svého domu na okraji Bašky. „K tomuto kroku se rozhodl po poradě s právníkem aby se z její strany zamezilo dalšímu vydírání exmanžela, sponzorů a charit,“ prohlásil.

Lucie Burdová Deníku nezvedala svůj mobilní telefon. Minulý týden tvrdila, že exmanžela bude „žalovat za únos, neplacení alimentů a další věci“. Podle Stanislava Burdy jeho syn nakonec souhlasil s tím, aby si žena počátkem prosince Dominika odvezla do Frýdlantu nad Ostravicí, kde spolu žijí v bytě. Otec ale zároveň žádá o svěření dítěte do střídavé péče. „To je podané k soudu,“ uvedla babička Anděla Burdová.

Frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk redakci řekl, že Vladislav Burda minulý týden zákon neporušil. „Z pohledu policie jsme provedli maximum, vše jsme si ověřovali i na sociálním odboru. Dítě nijak nestrádalo, nebyl důvod dělat nějaké opatření. Žili spolu déle než pět let, na syna tedy mají oba stejné právo. On má tu výhodu, že ten dům je napsaný výhradně na něj. Z morálního hlediska je jeho chování velice špatné, ale z trestně-právního hlediska jsme s tím v této fázi bohužel nemohli nic dělat.“