„Je fakt těžký Lysař, tak mne napadlo, že by ji mohl mít i doma,“ uvádí k požárnímu technikovi závodní báňské záchranné služby z Dolu ČSM - Sever jeho kolega, mechanik Petr. Neobvyklý dárek k Radimově padesátce plánuje s vedoucími úseku Martinem a Tomášem, zapojují i závodního Karla.

Maketa vzniká několik týdnů, základem je polystyren. „Snažili jsme se, aby byla co nejvěrnější,“ popisuje Petr. S tím, že vybírají stranu ze severozápadu od Malenovic a Ostravice. Za výchozí bod berou hotel Petr Bezruč, horský masiv zpracovávají pohledem báňských inženýrů a zachycují detaily na vrcholu.

Oslavenec do poslední chvíle nic netuší, předpokládá, že parta ze šachty chystá nějaké hornické překvapení (má pravdu, mezi dárky je pokladnička v podobě důlního vozíku JDV či vyřazený kyslíkový dýchací přístroj BG 174). Lysá hora s výškou půldruhého metru a šířkou metr dvacet mu však bere dech.

„Udělali mi obrovskou radost, Lysá pro mne totiž znamená strašně moc, čistím si tam hlavu od stresu v práci i v běžném životě,“ tvrdí Radim. K vyznavačům výšlapů do 1323 metrů patří asi pět let. Jen o něco málo déle je profesionálním záchranářem… o nichž horníci říkají, že chodí tam, odkud ostatní prchají.

Dárek k padesátinám pro milovníka Lysé hory od kamarádů ze šachty.Dárek k padesátinám pro milovníka Lysé hory od kamarádů ze šachty.Zdroj: se svolením Radima Kašpara

„Vyfárám a po šichtě jedu na Lysou, s cestou tam i zpět, výstupem nahoru a seběhem dolů to trvá kolem tří hodin,“ konstatuje Radim. Tyto výlety mu také pomáhají udržovat kondici potřebou pro jednu z nejtěžších profesí. Střídá asi patnáct tras na Lysou horu a žádná prý pro něho nikdy nepředstavuje zklamání.

Vlastní beskydskou královnu má doma Radim nad postelí. Spolu s dalšími artefakty spojenými s horami (zejména tou Lysou), ale také havířinou a její historií. „Chlapi ode mne zase mají kalendář na rok 2021, jeho námětem je pochopitelně Lysá hora v obdobích od jara do zimy,“ dodává záchranář a turista v jednom.