Několik výherních automatů je rozmístěno i v restauračních zařízeních ve Frýdlantu nad Ostravicí. Někteří jim už propadli natolik, že jsou schopni do nich naházet celou výplatu během pár dnů. „Z tohoto pohledu určitě nejsme nadšeni, že je tady máme. O několika takzvaných gamblerech, kteří v hernách tráví hodně času, vím. Je to nemoc, nebezpečná závislost, které se jen obtížně někdo zbavuje. Největší problém spočívá ovšem v tom, že i kdybychom městskou vyhláškou u nás automaty úplně zakázali, následně Ústavní soud by ji nejspíše zrušil. Z jejich pohledu by to mohlo být protiprávní. Takovouto zkušenost už totiž mají i další obce v republice,“ posteskl si starosta Frýdlantu nad Ostravicí Jiří Mořkovský (ODS).

O relativním úspěchu v souboji s „hracími skříněmi“ mohou hovořit v sousedních Metylovicích. „Naštěstí už v obci nemáme ani jeden automat. Ještě před pěti roky jsme je tu ale měli ve dvou provozovnách. A jak se nám podařilo se jich zbavit? Žádná vyhláška za tím nestála. Jejich provozovatelé se sami rozhodli s nimi skončit. My jsme jen rádi, protože do nich některé děti házely peníze, které dostaly od rodičů,“ uvedla Deníku Růžena Vrbová, která pracuje pro Obecní úřad v Metylovicích jako administrativní pracovnice.

Poněkud jiný přístup mají vůči výherním automatům v malém městečku Brušperk. „Pokud mám mluvit sám za sebe, mně tady nevadí. A kolik jich tu máme? Domnívám se, že jich bude asi pět. Jen těžko přece můžete někomu bránit v jeho podnikatelských aktivitách. Že si na nich může někdo ale vypěstovat závislost, je ovšem pravda,“ zamyslel se starosta Brušperku Ivan Krupnik (KSČM).

Jednou z mála obcí, kde v souvislosti s provozem automatů zatím nezaznamenali žádné větší problémy, jsou Palkovice. „Možná to souvisí s tím, že tu máme jen jeden. Zatím jsme opravdu nezaznamenali od občanů nějaké stížnosti ve smyslu, že automat v obci vůbec nechtějí. Na druhé straně z něho máme nějaký příjem od provozovatele, se kterým máme podepsanou smlouvu. Ten dostáváme jednou ročně,“ vysvětlil místostarosta Aleš Kubala (KDU-ČSL).

Přečtěte si také: Třinečané v automatech za rok prosází až sto milionů korun