Podle starostky Třince Věry Palkovské město každoročně připravuje řadu projektů za desítky milionů a zajišťuje jejich financování, zpravidla z dotací. „Přesto se trápíme s problémy, které vyplývají ze současného zákona o zadávání veřejných zakázek. My si totiž nevybíráme stavební firmy, my jsme ,znásilněni', abychom si vybrali společnost, která nabídne nejnižší cenu, a to ještě pouze z firem, které se přihlásí," prohlásila iniciátorka Třinecké výzvy.

Současná podoba zákona totiž prakticky umožňuje výběr zhotovitele pouze na základě nejnižší ceny. Na začátku příštího roku by měl začít platit nový zákon, který tuto podmínku upravuje a umožňuje vybírat firmu na základě dalších kritérií. „Novela zákona o veřejných zakázkách v aktuálním znění je krokem kupředu, ale dostatečně neupravuje, jak postupovat v případě upřednostnění kvality před nejnižší cenou," konstatovala Věra Palkovská.

Zadavatelé mají strach, aby několik let po upřednostnění jiných kritérií, než je nejnižší cena, nebyla tato kritéria prohlášena za diskriminační. „My potřebujeme právní jistotu, že sedm let po zadání zakázky nepřijde dozorový orgán kteréhokoli stupně, nevyměří nám korekce a nebude hrozit odebráním celé dotace," řekl v Třinci Petr Rys, starosta Bruntálu, který Třineckou výzvu ve středu také podepsal. Kromě něj ji stvrdili také Daniel Havlík, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, nebo David Sventek, předseda představenstva Regionální rady rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci.

Podepisování se uskutečnilo symbolicky v nově rekonstruované třinecké knihovně, která je podle Věry Palkovské příkladem projektu, kdy se stavební firma chovala slušně a práce provedla tak, jak měla.

Takových zhotovitelů je podle Palkovské ale jen třetina. S další třetinou se potýkají kvůli různým problémům. Zbývající část pak třeba překračuje konečné termíny nebo neplatí subdodavatelům případy pak vedou k mimosoudním dohodám a soudním sporům.

Nedodržení termínu se rýsuje například v souvislosti se stavbou třineckého přestupního terminálu.

„Část přednádraží je na bedrech města, samotný vestibul a objekt nádraží na bedrech Českých drah. A už tam víme, že objekt Českých drah nebude dokončen do konce roku, ale termín se posune na jaro," řekla Věra Palkovská. Jedním z nástrojů „boje" za kvalitu ve stavebnictví může být používání Centrálního registru referenčních listů, kam zadavatelé vkládají nezávisle ověřené hodnocení jak stavebních společností, tak například dozorčích na stavbách.

Referencemi se stavební firmy prokazují už nyní, aby dokázaly, že práci mohou vykonávat.

Podle tvůrců výzvy je ale pětašedesát procent referencí falšovaných firmy tak znovu vyhrávají, i když závazky nebyly schopny plnit. „Já jsem zděšen z toho, že se opakují stejné přestupky, co se týče kvality, dodržování termínů a jiných záležitostí. A ty firmy dostávají pořád zakázky," řekl Jiří Cienciala, vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj, který výzvu také podpořil. Vybírat lze stále na základě ceny, ale díky registru jen z kvalitních firem.

Výzva má na sebe „nabalovat" další veřejné zadavatele, kteří budou mít zájem o změnu. Starostka Třince uvedla, že se s výzvou budou obracet také na ministerstvo pro místní rozvoj. „Chceme, aby to bylo legislativně ošetřeno aby nám byla dána jasná kuchařka, jak postupovat, abychom si mohli vybrat kvalitní firmu za odpovídající peníz," doplnila.