„Vyhláška začala platit hned od 20. dubna, tedy den po schválení zastupitelstvem,“ řekla Deníku Szlaurová.

Podle ní se tak mohlo stát z důvodu obecního naléhavého zájmu, a to v souladu se zákonem o obcích. Vyhlášky zpravidla nabývají účinnosti 15. den po vyhlášení.

Szlaurová uvedla, že výjimečně, pokud to vyžaduje „nějaký naléhavý obecní zájem“, může vyhláška platit i dříve, ale nikdy ne před termínem, kdy je vyvěšena na úřední desce a občané mají možnost se s ní seznámit.

162 výherních automatů by mělo zmizet úplně

K polovině března bylo v Třinci povoleno 162 výherních hracích přístrojů. Ty by měly časem z města zmizet úplně.

„Je na ně rozhodnutí, co se týká povolení, a ta doba dobíhá. Budou provozovány do 30. června, u řady z nich to bude do 31. prosince. Provozovatelé mají možnost se na tuto novou situaci připravit,“ uvedla už dříve starostka Věra Palkovská.

Szlaurová nyní upozornila, že je zřízena pracovní skupina, která se bude problematikou výherních hracích přístrojů dále zabývat. Pro vyhlášku hlasovali 19. dubna zejména koaliční zastupitelé, výslovně proti byl jediný komunální politik - o hlasování jsme psali zde.

Nejhlasitější kritika přichází logicky od samotných podnikatelů. Například Ivo Štefan míní, že přijetí vyhlášky nahrává velkým firmám z Prahy, ale i společnostem, které sídlí v daňových rájích. „Této problematice se věnuji patnáct let. Ten problém absolutně nevyřešíte,“ prohlásil Štefan (na snímku vpravo).

Videoterminálů je v Třinci povoleno 153

Naopak třinecký poslanec Jiří Rusnok přijetí vyhlášky vítá. „S omezením hazardu na území Třince rozhodně souhlasím,“ řekl tento týden. „Snažíme se prosadit regulaci hazardu i ve vládě a myslím si, že úspěšně. Svědčí o tom i vznik vládní novely zákona o loteriích, kterou v nejbližších dnech projednáme v rozpočtovém výboru,“ prohlásil Rusnok.

Novela podle něj dává městům například pravomoc zakázat, případně omezit vyhláškou nejen výherní automaty, ale i videoloterijní terminály, které dosud povolovalo ministerstvo financí a města neměla nad jejich provozováním žádnou kontrolu, ani příjmy ve formě poplatků.

Podle sdělení ministerstva financí je v Třinci povoleno 153 takzvaných videoterminálů. Jedná se však o počet povolených, nikoliv provozovaných videoterminálů, a v hernách jich proto bude méně.

Kam dál? Automaty zmizí asi i v Třinci. Rada je pro úplný zákaz

Pro úplný zákaz bylo devatenáct zastupitelů