Vyhlášku schválili třinečtí zastupitelé 19. dubna, platit začala už o den později. Zastupitelé tehdy rozhodli, že VHP je zakázáno provozovat na všech veřejně přístupných místech na celém území města.

„Ministerstvo vnitra následně provedlo právní rozbor této obecně závazné vyhlášky, a dospělo k závěru, že všechny články vyhlášky jsou v souladu se zákonem,“ uvedl v minulých dnech Patrik Žondor z třineckého městského úřadu. Dodal, že úřadu to umožňuje kontrolovat její dodržování.

Připomněl, že důvodem pro to, aby vyhláška platila už od dubna, byl „naléhavý obecný zájem“, kterým je boj města proti hazardu. „Jakmile se totiž začalo veřejně jednat o zrušení provozování VHP, požádali provozovatelé během několika dnů o povolení mnoha desítek kusů VHP na rok 2011 a taktéž na rok 2012,“ poznamenal Žondor.

V praxi to podle něj znamená, že je nutné ukončit provozování VHP. A vzhledem k nálezu Ústavního soudu to platí rovněž i pro videoloterijní terminály (VLT). Rozhodující je přitom datum, ve kterém jim končí povolení k provozování. To u VHP vydává městský úřad, u VLT je to ministerstvo financí.

close zoom_in Žondor konstatoval, že „další VHP ani VLT nemohou být povolovány“, a s odkazem na nález Ústavního soudu řekl: „Doufáme tedy, že ministerstvo financí bude posuzovat aktuální právní stav tak, že existence obecně závazné vyhlášky, ať už byla přijata před vydáním rozhodnutí o povolení či po něm, je důvodem pro zrušení povolení pro stávající VLT, a to především s ohledem na další ústavně vymezené principy.“

Ještě letos v březnu bylo v Třinci povoleno 162 výherních hracích přístrojů. Některé byly provozovány do 30. června, u řady vyprší povolení do 31. prosince. „Provozovatelé mají možnost se na tuto novou situaci připravit,“ uvedla už dříve třinecká starostka Věra Palkovská.

Podle nedávného sdělení ministerstva financí bylo v Třinci povoleno 153 takzvaných videoterminálů. Jedná se však o počet povolených, nikoliv provozovaných VLT, a v hernách jich proto bude méně.