Tříhektarový rybník Arnošt vydal desítky metráků ryb. Rybáři vylovili kapry, ale také štiky, candáty, tolstolobiky a jednoho sumce. „Kapři i štiky se vysadí do Bašky a Olešné, a to v poměru jedna ku dvěma. Tam budou tak dlouho, dokud je doslova neodnesou rybáři. Jde o takzvaný zarybňovací plán přehrad, který ze zákona musíme plnit. Tolstolobik je na prodej pro veřejnost,“ uvedl předseda místní organizace Českého rybářského svazu Frýdek-Místek Vojtech Horáček.

Dodal, že dvě přehrady dostávají ročně 14,5 tisíce kusů kaprů. „Kapr je letos slabší, ale celkově jsme spokojeni,“ řekl. Rybáři počítali s tím, že první ryby opustí vodu kolem sedmé hodiny ráno, do výlovu se ale pustili s mírným zpožděním. Skončili před polednem. To, že v noci na sobotu sněžilo a přišlo citelné ochlazení, rybářům nijak nevadilo.

„Počasí bylo vyhovující, pro výlovy ideální. Ale odrazilo se to na návštěvnosti,“ řekl Horáček. Výlov Arnošta má sedmnáctiletou tradici. Ze břehu ho obvykle sledují stovky lidí. V sobotu jich přišlo o poznání méně. „Jednou za rok je to zajímavá podívaná, máme to tady kousek. Rybáři mají těžkou robotu, studenou, špinavou. Ale je to krásná práce,“ řekl Miroslav Lapiš, který vše sledoval s vnukem Patrikem.

Mladík skončil v kádi s ledovou vodou

Frýdek-Místek – Výlov rybníka Arnošt vyvrcholil pasováním Jana Eleka na rybáře. Poté, co slíbil věrnost svému cechu a ohleduplnost k rybám, skončil v kádi s ledovou vodou. „Voda byla zimná. Ale počítal jsem s tím, náhradní oblečení jsem si vzal,“ smál se čtyřiadvacetiletý Jan Elek z Myslíku.

Tříhektarový rybník se vypouštěl skoro jeden týden. „Šest nocí ho hlídali dobrovolníci,“ poznamenal předseda místní organizace ČRS Frýdek-Místek Vojtech Horáček.

(lew)