Pravidelné kosení ve městě na řece Ostravici se uskutečňuje od dubna do konce září. „Abychom dodrželi harmonogram sečení trávy schválený magistrátem, pracují naši zaměstnanci i o sobotách. V akci je devět traktorových sekaček, několik křovinořezů a ručních sekaček s pojezdem a také dálkově řízená svahová sekačka Spider, určená pro profesionální údržbu členitého terénu s velkým sklonem," řekl šéf technických služeb Jaromír Kohut s tím, že pokosená tráva končí v bruzovické kompostárně.

Frýdek-Místek spravuje bezmála sto třicet hektarů travnatých ploch ve městě a jeho okrajových částech. Trávníky na sídlištích budou také letos sečeny čtyřikrát, kolem cest a v parcích až sedmkrát. „Ze všeho nejdříve jsou sečeny travnaté plochy mezi vozovkou a chodníkem a také parky. Sekačky na ně vyjíždí až sedmkrát za rok. Výjimku mají Sady Bedřicha Smetany a park Pod Zámkem, kde je malá část zeleně udržovaná v režimu lučních trávníků. Rostou zde kopretiny, kohoutky zvonky a podobně, proto je sečena jen dvakrát ročně," uvedla mluvčí magistrátu Jana Matějíková a doplnila, že poté přijdou na řadu trávníky na sídlištích.

ČÁST BRUZOVSKÉ ULICE: DVĚ KOSENÍ NESTAČÍ

Zatímco porosty v některých lokalitách byly podle harmonogramu prvně posečeny už na konci dubna či na začátku května, lidé z některých oblastí si na pracovníky s hlučnými stroji musejí počkat. A ne všem se to zamlouvá. Na facebookové stránce věnované dění ve Frýdku-Místku si na desítky metrů vysokou trávu stěžoval třeba uživatel, který bydlí v Pavlíkově ulici. A z harmonogramu, který je dostupný na internetových stránkách Frýdku-Místku, vyplývá, že si obyvatelé budou muset na posečení ještě pár dní počkat. Pracovníci technických služeb by do ulic Pavlíkova a Podpuklí měli totiž vyjet 28. a 30. května.

Nadmíru vysoká tráva je tradičně problém i v části Bruzovské ulice, kde ale pozemky vlastní Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten seče trávu dvakrát do roka, což místní dlouhodobě kritizují. Vysoký porost jim vadí i v těchto dnech. „Letos tu ještě nebyli. Určitě se mi to nelíbí," řekla včera Deníku jedna z obyvatelek vchodu číslo 417. Dodala, že první seč bývá v polovině roku a druhá „před sněhem" na podzim. „Je to tu strašné. Syna bych tady do trávy nepustila, to ani náhodou," prohlásila před domem maminka s malým dítětem. Přístup majitele pozemků každoročně kritizuje Kamil Vibercsi. „Takovou lokalitu jinde v centru neuvidíte. To spíše někde u lesa," tvrdí. ÚZSVM loni sdělil, že státní rozpočet umožňuje vynakládat finanční prostředky pouze v rozsahu dvou sečí za rok, aby byl naplněn zákon. „Větší počet sečí za rok a z toho vyplývající vyšší finanční náklady rozpočet nepředpokládá. Proto bude úřad schopen i nadále zajistit dvě seče v průběhu kalendářního roku," sdělil úřad.

V TŘINCI TRÁVNÍK POKOSÍ AŽ DESETKRÁT

Rovněž v Třinci mají lokality, kde trávu seká město, rozděleny do dvou kategorií. Do první třídy patří porosty na významných plochách ve městě, tedy trávníky na náměstích či kolem významných budov. V první kategorii jsou i plochy, které byly v minulých letech opraveny, tedy například místa nově zrekonstruovaných uličních stromořadí. Ve druhé třídě jsou podle mluvčí radnice Šárky Szlaurová zařazena zejména sídliště a další plochy ve městě. „Údržba trávníků v první třídě zahrnuje maximálně deset sečí ročně, u trávníků ve druhé třídě je tento počet poloviční. Reálný počet sečí se však odvíjí od aktuálních podmínek v daném roce," vysvětlila Šárka Szlaurová s tím, že letos je počet sečí stejný jako loni. Podobně jako v minulém roce sekání začalo na konci dubna a pokračovat bude podle ní až do pozdního podzimu.