Třeba na pohádku Tři bratři, která už měsíce táhne návštěvníky do tuzemských kin, hlásili organizátoři při obou promítáních vyprodáno. „Ani jsem nečekala tak velkou návštěvnost. V prosinci to budeme ještě reprizovat," slibuje ředitelka kulturního centra Kateřina Kaiserová.

„Je to trhák, lidé se hádali, že chtějí lístky a jak to, že nejsou," popisuje Ivan Bačák, který filmy ve frýdlantském kině promítá. Do sálu se vešlo jednadevadesát sedadel, což je skoro dvakrát méně, než bylo v původním, dnes už zbouraném kině v Nádražní ulici. To ale většinou zelo prázdnotou.

Promítá se zatím od pátku do neděle

Nové kino ve Frýdlantě nad Ostravicí promítá od října 2014.

Nový kinosál je vybavený nejmodernější promítací a zvukovou technikou, díky tomu můžou diváci vidět filmové novinky těsně po jejich premiéře. Promítá se od pátku do neděle, podle zájmu se pak usoudí, jestli přibudou termíny v dalších dnech.

„Lidi se musejí zvyknout, že kino tu opravdu je. I díky školám se dostává do povědomí, většina školáků tu už byla," říká Ivan Bačák. V bývalém frýdlantském kině promítal dvaatřicet let, takže může porovnávat techniku i třeba kvalitu snímku. Mechanickou práci v zázemí vystřídalo obsluhování počítače. Ačkoli moderní technika hlídá vše podstatné, ne vše funguje hned bezchybně. „Teprve se učíme, je jasné, že jsou dětské nemoci. Výsledný snímek je ale nesrovnatelný proti tomu starému."

I proto vedení kulturního centra doufá, že kino lidi zaujme. „Aby nepřišli jenom ze zvědavosti. Divácký průměr je relativně slušný, snad to lidem vydrží. Kino ve městě má význam, šetří čas i náklady," tvrdí Kateřina Kaiserová. Zájemci totiž nemusejí jezdit za filmy do okolních měst.

„Člověk nemá možnost jezdit každý víkend do Ostravy. Jsem tady poprvé, je to útulné kino. Kino mi ve městě chybělo," poznamenala v pátek před promítáním Markéta Bílková z Metylovic.