Se začínající turistickou, cyklistickou a rekreační sezónou se v Bašce na Frýdeckomístecku poprvé po šedesáti letech nabídl pohled na úplně prázdnou přehradu. Vypustili ji v minulém roce a už brzy začne její zásadní rekonstrukce.

„Zajímavé bylo, když se vyprazdňovala. To se chodilo dívat více lidí. Teď je tam bahno a pomalu zarůstá, za měsíc bude přehrada celá zelená,“ míní místní.

Přehrada Baška, kterou lemují Beskydy, zažívá období jejího vypuštění.
OBRAZEM: Kdy se v ní zase budeme koupat? Přehrada Baška je vypuštěná, poprvé

Případné zvědavce Šárka Vlčková, mluvčí státního podniku Povodí Odry, upozorňuje: „Hlavně tam nevstupovat! Dno je pokryto vrstvou bahna, a to může být nebezpečné.“

Tisíc jedinců vzácného velevruba

Po otevření stavidel vyteklo z nádrže v okrese Frýdek-Místek postupně 1,1 milionu kubíků vody. Ještě během vypouštění se činili akademici z Ostravské univerzity a členové Českého rybářského svazu.

„Eliminovali jsme ztráty živočichů. Celkem bylo sesbíráno přes třiadvacet tisíc mlžů o váze 820 kilogramů a vyloveny necelé čtyři tuny ryb,“ popsali Deníku již dříve Rostislav Trybuček za rybáře a Bohumír Lojkásek za univerzitu.

Vodní nádrž Baška mezi Frýdkem-Místkem a Frýdlantem nad Ostravicí vypouštějí, bude se opravovat, biologové tu teď sbírají škeble a mlže, 19. 10. 2022.
VIDEO: Přehrada Baška bez vody, teď tu zachraňují škeble, pak bude rekonstrukce

Podařilo se podle nich zachránit také přibližně tisíc jedinců vzácného velevruba malířského, které – jako další živočichy z Bašky – vypustili do vodní nádrže Olešná. Po dokončení rekonstrukce je zase vrátí. tisíc jedinců vzácného velevruba

Vodohospodáři se na Bašce pustí do renovace bezpečnostního přelivu – což je akce podpořená ministerstvem zemědělství v V. etapě Protipovodňových opatření.

První sněhové vločky a vypuštěná přehrada Baška:

Nebezpečné povodňové vlny

„Stavba se v současnosti připravuje. Jejím účelem je vytvořit na opatření pro bezpečné převedení extrémních povodní dle nově zavedených evropských standardů a pak souvisejícími úpravami zajistit i bezpečný a spolehlivý provoz vodního díla v budoucím období,“ oznámila Šárka Vlčková za státní podnik Povodí Odry.

Vodní dílo po rekonstrukci, jak upozornila, převede návrhovou stoletou povodňovou vlnu a odolá i účinkům kontrolní tisícileté povodňové vlny.

Vodní nádrž Baška.
OBRAZEM: Moderní hráz, nový přeliv. Přehradu v Bašce vypustí a opraví

„My na vodě závislí nejsme,“ konstatoval Romana Pazděra, jenž provozuje na východním břehu Hospůdku u Pláže. Úbytek hostů nezaznamenal a najel ve stánku s mj. šestadvaceti čepovanými pivy a podobnými nápoji (kdy Kingswood letos nahradilo Frisco) na letní režim.

Vedle v kempu, jak poznamenal, mají zamluveno asi osmdesát procent kapacity a sousední restaurace U Lesa je podle něj také v běžném provozu.

K TÉMATU
Vodní nádrž Baška vznikla v rámci víceúčelové vodohospodářské soustavy povodí Odry a svým celkovým objemem nádrže cca 1,1 milionů metrů krychlových je nejmenší přehradou v regionu. „Leží na potoce Baštice, pravostranném přítoku řeky Ostravice. Hráz je zemní se středním těsněním z jílových spraší o celkové délce 963 metrů a maximální výšce 7,9 metru. Vodní dílo bylo budováno na místě vytěženého hliníku cihelny v letech 1958 až 1961 a uvedeno do provozu v roce 1963. Smyslem vzniku bylo pokrytí případných nedostatků potřeby vody v průmyslu, situovaném níže po toku, a to kompenzačním nadlepšováním průtoku vody v řece Ostravici. Vzhledem k umístění přehrady v blízkosti obce Baška, je přehrada využívána i k volnočasovým aktivitám,“ popisovala mluvčí Povodí Odry.