Do soutěže se přihlásily ZŠ a MŠ Baška, ZŠ Frýdek-Místek – Lískovec, ZŠ Frýdlant nad Ostravicí, Komenského 420, ZŠ Pržno, ZŠ a MŠ Raškovice, Jubilejní Masarykova ZŠ a MŠ Sedliště, MŠ Bílá, ZŠ a MŠ Třinec – Kaštanová 412, ZŠ s polským jazykem vyučovacím Vendryně a ZŠ Vratimov.

Po výstavách v jednotlivých krajích se celá kolekce spojí v jednu galerii na veletrhu GO a Regiontour 2001, který se koná 13. – 16. ledna 2011 na výstavišti v Brně a díky webové adrese www.znakymestaobci.cz bude obsahovat i fotografie znaků, které v Brně vystaveny nebudou, ale do rekordu se budou počítat.

V lískovecké škole vytvořili 4členný pracovní tým, který navrhl použití odpadového materiálu a způsob ztvárnění znaku. „Ve spolupráci s ředitelstvím školy, školníkem a žáky ostatních tříd jsme si zajistili nejdříve originál znaku a vhodný materiál. Na tvorbě znaku pak tým pracoval ve svém volnu, dokončení provedl v době hlavních prázdnin,“ řekla Marie Stratilová, koordinátorka ekologické výchovy školy. Své si zažila i Alena Kabátová, třídní učitelka 4. třídy ve Vratimově.

„Nejprve jsme z internetu vytiskli znak, který jsme rozkreslili na desku. Protože nikde nejsou finance, tak jsem se ani neodvažovala požádat vedení školy o finance na podkladovou desku o rozměru 100×100cm. Štěstí nám ale přálo. Nezodpovědní lidé vytvářejí černé skládky odpadu poblíž kontejnerů. Při venčení svého francouzského buldočka jsem zahlédla na skládce zadní stranu od skříně přibližně odpovídající daným rozměrů. Večer, aby mě nikdo neviděl, jsem ji vzala a následující den odvezla do školy. Potom jsme lepili a hlavně sháněli černá víčka. Těch bylo hodně málo,“ ukončila Kabátová.

Pedagogům ze ZŠ v Bašce se rovněž nápad se znaky zalíbil a úkolu se ujaly vychovatelky ze školní družiny. „Práce to byla opravdu smysluplná. Nejen, že vyplnila čas strávený ve školní družině, ale právě naši nejmenší žáčci se dověděli, jak vypadá znak naší obce. Bílou ovci a tři zlaté lipové listy v červeném poli vyráběly děti se zaujetím. Dověděly se také, proč máme ve znaku právě ovci. O jejich zaujetí svědčí také skutečnost, že ovečku pojmenovaly. Pracovaly s odpadovým materiálem a uvědomily si jeho další využití k hezky vypadajícím věcem jako je například znak obce,“ řekla Monika Greschnerová, ředitelka školy v Bašce.

V Třinci vznikly znaky rovnou dva a to díky velkému zájmu ze stran žáků. „Práce děti doslova pohltila, vymýšlely nejen uspořádání materiálu do znaku, ale nejnáročnější bylo jeho upevnění na kovovou konstrukci k sítu. Kovový materiál, a zejména drát jim dal zabrat, a tak jsme často lepili bolavé prstíky náplastí,“ prozradila třídní učitelka Základní školy v Třinci Hana Chromcová.