Všichni dělníci se okamžitě jednotně shodli na rychlosti jeho zprovoznění. Oprava tak byla dokončena již v době osvobození a proto si tank k velké radosti všech valcířů uprchlí němečtí vojáci nestihli převzít.

Nutností se také v těchto válečných dobách stalo budování protileteckých úkrytů pro občany. Časté nálety na Vítkovické železárny a hutě v Ostravě si vyžádaly poskytnutí této ochrany pro téměř 300 osob v části Karlovy huti pod železárnami. Události, které účastníci nočního pobytu v krytech prožívali, byly a jsou také nezapomenutelné.

Když se postupující vítězná Rudá armáda přibližovala od těšínských hranic, přiběhl člověk s ohromující zprávou, že Němci postupují přes naše území a jsou již v Dobré a Bašce. Nastala tak velká panika pro matky a děti, které se tímto rozhodly vrátit z úkrytů do svých domovů. Během dne se však ukázalo, že to byl planý poplach vyvolaný provokatérem.

Pro některé posluhovače německých okupantů bylo velmi těžké smířit se s porážkou a užívat si dny svobody. Jedním z těchto „poněmčených“ byl dentista ze Sviadnova, který ze svého obydlí na břehu řeky Ostravice střílel po kolemjdoucích lidech. Zvědavost shlédnout poničené město místních občanů, byla velká. Obzvlášť mladí lidé prožívali tyto první dny svobody se zájmem. Jedním z nich byl Jarek Vondrák ze Sviadnova, který neunikl již zmíněnému odstřelovači a po zásahu smrtící rány do nohy zemřel. Také mladý pekařský učeň Miloš Chasák se stal hrdinou. Prostřihl dráty pod místeckým mostem, který byl podminován. I ten padl za svobodu nás všech.

VILÉM VLK