Příprava projektu běží už řadu let, developer však musel svádět řadu byrokratických bitev. Vlastníkem zóny o rozloze 68,3 hektaru, což je plocha téměř stovky velkých fotbalových hřišť, je společnost Tosan Park, kterou ovládá rakouská developerská skupina UBM.

„Rozhodnutí krajského úřadu Moravskoslezského kraje o zamítnutí odvolání proti vydanému stavebnímu povolení bylo pro nás skutečně klíčové. Vzhledem ke skutečnosti, že jsme na ně čekali velmi dlouho a termín byl naprosto nepředvídatelný, není v tento moment zcela jasné, jak budeme postupovat. Jsme otevřeni všem variantám postupu,“ uvedla Kateřina Poláková ze společnost UBM Development Czechia.

Při jednáních s investory v případě jejich zájmu o větší plochy nabízí zónu u Tošanovic v sousedství dálnice D48 také Moravskoslezský kraj.

Obcí, ve které žije přes pět stovek obyvatel, téma průmyslové zóny dlouhodobě rezonuje. Část místních se k projektu staví odmítavě, podepisovali i protestní petici.

Starosta Horních Tošanovic Petr Martiňák uvedl, že obec rozhodnutí krajského úřadu respektuje. Z diskuse k průmyslové zóně na srpnovém jednání obecních zastupitelů vyplynulo, že obec vstoupí do jednání s investorem průmyslové zóny s návrhem změny využití území průmyslové zóny na zónu bydlení. „Ještě jsme nevěděli, jak kraj rozhodne. Dáme investorovi návrh, jestli nechce změnit záměr. Když ale investoval tolik peněz, pochybuji, že by záměr měnil,“ podotkl starosta. Předpokládá, že obec bude s investorem jednat.

„Snažili jsme se občanům vysvětlit, že v dané chvíli nemůže být obec ta, která řekne, že jsme si to rozmysleli a uděláme změnu územního plánu. Investor vlastní pozemky, které si vykoupil od lidí. Ne od obce, která s tím neměla nic společného,“ řekl starosta.

Odvolání na krajský úřad podali čtyři místní občané a spolek Občanské sdružení Střítež – za zdravé životní prostředí. Obávají se mimo jiné nárůstu dopravy, hluku a prachu při výstavbě i provozu. Vadí jim, že vzniká stavba na zelené louce, aniž by byly úplně využity brownfieldy v kraji.

VÝHODOU JE UMÍSTĚNÍ ZÓNY

V průmyslové zóně Tosan Park je navrženo osm halových objektů, objekt služeb, čistička odpadních vod, věžový vodojem, inženýrské sítě a komunikace. Plocha je určena pro výroby a skladování, konkrétně lehkou průmyslovou výrobu, výrobní a technické služby, drobnou výrobu a logistiku.

Chystaná zóna vyniká svým výborným umístěním při dálnici D48, nedaleko vede i železnice. Pozemky jsou vhodným místem například pro vznik distribučního centra nebo pro závody dodavatelů autodílů, které mají potenciál zásobovat hned několik automobilek ve spádovém okolí – nedalekou nošovickou automobilku Hyundai Nošovice nebo Kia Žilina.

Žádost o územní rozhodnutí podal investor už v roce 2006, odpůrci stavby pak několik let dokázali územní řízení blokovat. Úřady pak povolily stavbu v roce 2015, věc ale později kvůli pochybení vrátila stavebnímu úřadu k novému projednání. Stavební povolení, proti kterému následně padlo odvolání, bylo vydáno v polovině loňského roku.

Bohuslav Sobotka na archivním snímku.
Privatizace OKD: exministry Sobotku a Urbana zřejmě čeká trestní oznámení