S dlouhotrvajícími zažívacími problémy přišel na interní kliniku ostravské fakultní nemocnice čtyřiapadesátiletý Petr ze Zátoru. „V minulosti jsem se léčil na vředy a Crohnovu nemoc, ale v posledním roce a půl jsem měl pocit, že snad umřu,“ popisoval lékařům svůj zdravotní stav.
Nová metoda nebolí
„Cokoliv jsem snědl nebo vypil, mi způsobovalo neskutečně bolestivé křeče, časté průjmy a zvracení. Břicho se mi nafouklo, bolest byla neúnosná, i když jsem vypil jenom bylinkový čaj. Věděl jsem, že bez detailního vyšetření mi ale nikdo nepomůže. Zároveň mi po předchozích zkušenostech bylo jasné, co ta vyšetření obnášejí, a že to rozhodně není nic příjemného. Bál jsem se. O to více mě překvapilo, že metoda, kterou začali používat internisté ve fakultní nemocnici, nebolí,“ tvrdí muž.
Pan Petr byl jedním z jedenácti pacientů, kterým specialisté provedli v průběhu posledních šesti měsíců takzvanou kapslovou enteroskopii. Jde o nový, moderní způsob diagnostiky onemocnění tenkého střeva. Donedávna lékaři většinou vyšetřovali tenké střevo pro pacienta nepříjemnou metodou – pomocí sondy, kterou nosem nebo ústy přes žaludek do tenkého střeva zavedli. „Pacientovi se po zavedení sondy vhání do střev kontrastní látka a nekontrastní nálev a průběžně se zhotovují rentgenové snímky. Toto náročné vyšetření trvá i dvě hodiny,“ vysvětlil specialista interní kliniky ostravské fakultní nemocnice Evžen Machytka.
Tenké střevo v detailu
Kapslová enteroskopie podle něj pacienta nijak nezatěžuje, jde o detailní a bezbolestné vyšetření tenkého střeva. „Pacient přichází nalačno. Na tělo mu lékaři nalepí elektrody připojené k záznamníku, který má pak osm hodin připevněn na speciálním opasku. Lékař pak aktivizuje speciální kapsli, kterou pacient spolkne. Jde v podstatě o miniaturní kameru, která po spolknutí monitoruje prostředí tenkého střeva. Snímá dvě fotografie za sekundu, takže v reálu to pak působí jako filmový záznam. Po osmi hodinách, kdy kapsle stihne pohodlně projít celým tenkým střevem, nám pacient přinese záznamník, snímky z něj stáhneme do počítače a zpracujeme,“ upřesnil Machytka.
Podotkl, že jde pouze o diagnostickou metodu, u které není možné ze střeva odebrat vzorek. Také nenahrazuje vyšetření žaludku a tlustého střeva endoskopem. „Kapslovou enteroskopii už nyní hradí všechny zdravotní pojišťovny. Jen pro zajímavost, jedna kapsle stojí pět set dolarů,“ řekl Machytka.