Mladíci proto pro všechny případy upozornili hasiče. Když na místo přijela jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice Havířov, zjistila, že se jedná o pochroumanou labuť, která sice není k hladině přimrzlá, za to je nejspíše zraněná a také unavená.

Hasiči raději nic neriskovali, a proto si pomohli vyprošťovací deskou, uvázanou na dlouhém laně s druhým konce na břehu, kdyby se led přeci jen prolomil. „Labuť mohla na ledě ležet několik hodin. Hasiči ji zabalili do deky a informovali Záchrannou stanici v Bartošovicích. Na příjezd ornitologů a odvoz do Bartošovic počkala labuť v teple požární zbrojnice dobrovolných hasičů v obci Těrlicko,“ informoval tikový mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Vedoucí záchranné stanice v Bartošovicích Petr Orel potvrdil vážný stav ptáka. „Labuť zřejmě při letu zavadila o dráty elektrického vedení a spadla z velké výšky na tvrdý led. Je těžce poraněná, není tam sice žádná fraktura, ale zato naražená páteř. Zatím je ten stav takový, že se to moc nerozhýbalo,“ sdělil Orel. Zraněný pták nechodí a má pohmožděniny. „Léčba zranění páteře trvá vždycky dlouho, je to ještě horší než u lidí, ta zvířata vám neřeknou, co je přesně bolí,“ doplnil. Pokud by pták odmítl stravu, bylo by pro něj velmi stresující manuální krmení. V případě, že by se stav labutě nelepšil, zvažují odborníci jeho utracení. „Počkáme několik týdnů, jak se to bude vyvíjet. Je to otázka několika týdnů, nebo i dvou tří měsíců,“ uzavřel Orel.