A to i přes odpor části veřejnosti. Nespokojení lidé podepisovali internetovou petici, o víkendu by se navíc měl před obecním úřadem ve Vyšních Lhotách konat protest proti uprchlickému táboru a přílivu imigrantů. Vedení obce kvůli napjaté atmosféře připravuje na dnešek pro obyvatele Vyšních Lhot veřejné jednání se zástupci Ministerstva vnitra ČR a Správy uprchlických zařízení.

O budoucnosti areálu svědčí fakt, že na jednom z internetových pracovních portálů už Správa uprchlických zařízení vypsala pracovní nabídky. Hledá se třeba vedoucí zařízení, sociální pracovníci, údržbáři a řada dalších profesí. Termín nástupu? Zhruba od 1. září. Mezi požadavky nechybí multikulturní tolerance.

Část politiků se bojí možných rizik

Zákonodárci z regionu se v názoru na uprchlický tábor rozcházejí. „Za současné situace a současných pravidel nejsem pro zřízení uprchlického tábora ve Vyšních Lhotách. Případné přijímání uprchlíků z Afriky, kteří nejsou navíc mnohdy klasickými humanitárními uprchlíky, s sebou přináší výrazné zvýšení bezpečnostního rizika především v nejbližším okolí a částečně možná taky zvýšení rizika zdravotního," uvedl frýdecko-místecký poslanec Igor Nykl (ANO). Míní, že je nutné preferovat vybudování zařízení pro žadatele o azyl na území zemí, odkud uprchlíci pocházejí, nebo do jejich nejbližšího okolí.

S objektem ve Vyšních Lhotách se počítá pro umístění uprchlíků, kteří jsou na území republiky nezákonně. Podle pondělního rozhodnutí vlády půjde o uzavřené detenční zařízení. S tím souhlasí senátor za Frýdek-Místek Jiří Carbol (KDU-ČSL). „Podle mého názoru by se mělo jednat pouze o objekt pro umístění uprchlíků, kteří jsou na území naší republiky nezákonně. Znamená to tedy, že zde budou střeženi bez možnosti volného pohybu v obci a jejím okolí," tvrdí Carbol. Jeho senátorský kolega Petr Gawlas (ČSSD) by kladl důraz na bezpečnost. „Zřízení azylového zařízení bych jednoznačně podmínil důkladnými bezpečnostními opatřeními vysokým stupněm ostrahy a zvýšeným počtem hlídek příslušníků bezpečnostních složek státu," poznamenal jablunkovský senátor.

Poslanec z Hrádku Karel Fiedler (Úsvit) se nedávno vyrazil podívat na provizorní uprchlický tábor do francouzského města Calais. „ Ty ,uprchlíky´, které jsem tam osobně viděl, rozhodně nejsou uprchlíky, ale ekonomickými migranty žádné ženy, děti nebo utrmácené rodiny, jen samí urostlí mladíci tak do pětatřiceti let velmi dobrých fyzických dispozic. Skoro bych řekl jako ragbyový tým Afriky na cestě do Británie," poznamenal Fiedler.

Díky cestě do Calais má svou osobní zkušenost. „Žádný ministr této vlády mě nepřesvědčí o potřebnosti pomoci takovým lidem, které jsem tam viděl," vylíčil poslanec s tím, že vláda podvedla údajným dobrovolným přijetím uprchlíků své občany. „Nemám k jejím dalším krokům žádnou důvěru," doplnil Karel Fiedler.

Vláda před pár dny rozhodla, že Česko přijme celkem 1500 uprchlíků 1100 lidí z Řecka a Itálie, 400 z táborů, které nejsou na území Evropské unie. Oslovení politici se shodně ohradili proti přijímání ekonomických migrantů. „Nejsem a priori proti přijímání uprchlíků ze zemí, které mají blízko k naší zemi náboženstvím a tradicemi proti přijímání uprchlíků politických, kteří něco umí a jsou schopni se vlastní prací uživit, a ne pouze čekat na dávky od státu, budou ctít naše zákony a řídit se jimi," konstatovala frýdecko-místecká poslankyně Pavlína Nytrová. Pro přijímání uprchlíků ze slovanských zemí jsou Igor Nykl, Petr Gawlas a europoslanec Jan Keller (ČSSD), poslanec Fiedler mluví o uprchlících ze zemí zasažených válečným konfliktem. „Především by to měli být lidé, kteří se chtějí integrovat do naší společnosti a přijmout její hodnoty," připomíná senátor Jiří Carbol. Kvalifikovaná pracovní síla, která by našla uplatnění na pozicích, které nedokážeme pokrýt z vlastních zdrojů, je přijatelná pro Petra Gawlase.