Jde výhradně o muže. V táboře je zatím klid. Ředitel Správy uprchlických zařízení Miroslav Koudelný už dříve řekl, že zařízení bude zabezpečeno tak, aby se z něj nedalo utéct.

Lidé se přesto obávají o svou bezpečnost. „Nevím, jak to vnímám. Nic o nich pořádně nevím, z toho pramení ta nevědomost. Slyšela jsem, že mají po zdravotních prohlídkách, takže věřím, že nám tady žádné bacily nepředají. A věřím tomu, že budou hlídaní tak, že nezdrhnou," řekla včera Deníku padesátiletá žena z Nošovic, která ve Vyšních Lhotách pracuje jen pár set metrů od uprchlického tábora.

V zařízení mají být umístěni především migranti ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku či Pákistánu. To se nelíbí 46letému muži, jenž chtěl zůstat v anonymitě.

close Uprchlický tábor ve Vyšních Lhotách. zoom_in

„Araby tu nikdo nechce," prohlásil. „Co vím, tak obavy mají všichni. Pramení to i z toho, že ten tábor už tady kdysi byl. A měli s ním špatné zkušenosti," dodal muž. „Shodou okolností v sobotu jsme měli takovou sousedskou party, a přišli jsme na to, že de facto spousta lidí má strach. Všichni by byli raději, kdyby tady ti uprchlíci nepobývali," konstatoval.

Deník oslovil i 42letého muže, který žije pod lesem poblíž restaurace Harenda. „No jistě, že mám obavy. Já to vidím velice špatně. Kdyby se něco přihodilo, nikdo by nám nepomohl," řekl redakci. Tvrdil, že se bavil s jedním mužem z ochranky, podle něhož dostali uprchlíci „volnost".

„Zasáhlo by se až v případě, že by se něco stalo. To je podle mě špatně. S takovými lidmi nemůžete jednat v rukavičkách, na ně se musí tvrdě," kroutil hlavou obyvatel Vyšních Lhot.

„Já jsem OSVČ, ale do toho areálu bych nešel, ani kdybych tam získal nějakou zakázku," zdůraznil. Zařízení s kapacitou 220 lůžek bude v plném provozu až od 1. září. Dodělat se musí třeba čtyřmetrový žiletkový plot.