Petr Macoszek, který se v třinecké porodnici narodil v pondělí 3. ledna 2022 přesně v 12.02 hodin šťastným rodičům Veronice a Pavlovi, dostal jako vůbec první třinecký občánek pamětní tolar. Až s odstupem času se ale zjistilo, že malý Petřík není první.

Rychleji se totiž na svět drala a úplně prvním třineckým miminkem roku 2022 se už 1. ledna stala malá Ella. Jelikož se však narodila ve Fakultní nemocnici Ostrava, byla dlouho „utajovaným“ miminkem. Petříkovi však už tolárek nikdo nevezme.

Oprava železničního přejezdu ve Vratimově, duben 2021. Ilustrační foto.
Elektrizace trati do Frýdku-Místku. Obce na alternativní trati mají obavy

Aktualizovaný seznam nejrychleji narozených miminek pak s dalším odstupem měl ještě další kuriózní dopad. Malá Ella je totiž dcerou Jiřího Zabystrzana, třineckého zastupitele a ředitele místní Základní umělecké školy, který s šířením této radostné zprávy mezi svými kolegy nikterak nespěchal.

Netradiční kampaň?

Zadělal však v Třinci na novou tradici, protože také v roce 2021 se první miminko roku narodilo místnímu zastupiteli. Loni to byl syn Vojtěcha Dohnala, třineckého radního a ředitele Kulturního domu Trisia. Ukazuje se tak, že politika spojená s kulturou s uměním přispívá k pohodovému rodinnému životu.

„Zvyšování porodnosti a počtu obyvatel řeší většina měst a regionů. Naši zastupitelé jdou ale svou vlastní a úspěšnou cestou. Snaží se motivovat spoluobčany vlastním příkladem a konkrétními činy,“ řekla Deníku s trochou nadsázky třinecká primátorka Věra Palkovská.

Lysohorská legenda Ján Čupa. Leden 2022.
Lysohorská "polonahá" ikona Ján Čupa oslavil sedmdesátku, Lysou ten den vynechal

Zajímavostí také je, že oba potomci třineckých zastupitelů se narodili hned první den daného roku, navíc oba zastupitelé pocházejí z primátorčiny „partaje“. Že by na své kolegy měla blahodárný vliv a vysílala před volbami netradiční signál? Nyní nezbývá než doufat, že v rodině některého dalšího (nebo klidně i stejného) třineckého zastupitele či zastupitelky budou mít skutečně veselé Velikonoce!