„Pozvání mě potěšilo z toho důvodu, že z lidí, kteří se okolo potírání drog ve Frýdku-Místku angažují, mám dlouhodobě pocit, že jim jde o faktickou změnu stavu a naplnění smyslu primární prevence,“ řekl redakci Jakub Frydrych. „Tato výstava je toho důkazem,“ dodal.

Výstavu, kterou lze ve vestibulu kina shlédnout do pátku 12. června, pořádá město a preventivně informační oddělení PČR. Vznikla v rámci projektu Rodina Bezpečných, který ve městě běží od loňského roku.

Autoři expozice uvádějí, že výstava nechce poučovat, ale komplexně informovat o situaci drogové scény v regionu. Je určena veřejnosti, ale především jsou na ni zváni nejstarší žáci základních škol a studenti prvních ročníků středních škol. Před několika měsíci mohli začít zpracovávat audiovizuální díla na téma Návykové látky a já, některé práce se nyní mezi exponáty ve Vlasti objevily.

Organizátoři odhadují, že výstavu uvidí nejméně dva tisíce lidí. Pro školáky je v dopoledních hodinách připraven i krátký film se zaměřením na protidrogovou prevenci. Stejné problematiky se týká rovněž hudební produkce, která se chystá ve středu 10. června v sále místeckého Baru Riviéra, protože nebude možné využít Novou scénu Vlast. Akce začíná v 8.30 hodin. Na koncertu se představí skupina Music Masters.

Jednotlivá vystoupení jsou dopředu organizována tak, aby se kapacita sálu plně využila. Mezi koncerty zajistilo preventivně informační oddělení PČR ukázku zákroku pracovníka celní správy, který bude s pomocí speciálně vycvičeného psa vyhledávat ukrytou drogu.