Nové zařízení by mělo být dokončeno už v první polovině příštího roku. „Centrum zdravotních a sociálních služeb Frýdek-Místek bude mít 26 hospicových pokojů s 30 lůžky, 6 pokojů se 13 lůžky odlehčovací péče a 4 pokoje s 8 lůžky pro návštěvy pacientů nebo personál,“ informovala mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.
Pokoje klientů mají být natočeny na jihozápadní stranu, aby z nich byl výhled do krajiny a současně byly co nejvíce prosluněny. Přízemní pokoje jsou navrženy tak, že je z nich možné vyjet do vnitřní zahrady.
„Pokoje klientů budou převážně jednolůžkové s přistýlkou pro příbuzné. Pamatováno je ale také na klienty, kteří nechtějí být na pokoji sami, a proto budou v hospici dva dvoulůžkové pokoje. Do obslužné části je zakomponována ošetřovna, zázemí pro zdravotnický personál a sociální pracovnice, dále meditační místnost i prostor pro rozloučení se zesnulými. Své místo zde bude mít také kuchyň, jídelna, bufet, prádelna a vstupní hala s recepcí,“ popsala mluvčí nové zařízení.
Doplnila, že personál by mělo tvořit kromě ředitele nejméně 17 pracovníků zdravotního úseku, 10 pracovníků sociálních služeb, 7 pracovníků technického úseku, 4 pracovníci ekonomického úseku a psychoterapeut.
„Centrum má být postaveno nejpozději do konce prvního pololetí příštího roku. Do zkušebního provozu by mohlo být postupně uvedeno již ve čtvrtém čtvrtletí 2010. Náklady na jeho vybudování včetně základního vybavení dosáhnou částky přes 106,6 milionu korun včetně DPH,“ konstatoval radní Ivan Vrba (KSČM).
Podle něj město nyní jedná se zdravotními pojišťovnami o proplácení péče v novém zařízení, přičemž některé pojišťovny už spolupráci přislíbily a na vyjádření jiných se ještě čeká.
„Důležité je, že výstavbě tohoto zařízení dal zelenou kraj, neboť se jedná o krajskou záležitost, nikoliv jen o regionální,“ podotkl náměstek primátorky Petr Cvik (ČSSD).
Toto vysvětlení ovšem nestačilo opozičním zastupitelům. „Pokud se jedná o krajskou záležitost, není možné, aby kraj přispěl nula korun, s tím se nedá souhlasit,“ kontroval zastupitel Petr Konůpka (ODS).
„Jde o velmi nákladnou záležitost. Zařízení má sloužit i občanům jiných obcí, město ale nemá žádný příslib, že by obce na jejich péči byly ochotny přispívat. Vůči občanům Frýdku-Místku je velmi nefér, aby všechny náklady pokrývalo ze svých zdrojů město,“ poukázal zastupitel Pavel Kocich (ODS).
„V zařízení budou umístěni lidé, kteří tento typ péče potřebují a nebudeme se vyptávat, odkud kdo je. Když sem přijde člověk odjinud, pošleme jeho domovské obci výzvu, aby na jeho péči přispěla. Nemůžeme do hospice nevzít člověka jen proto, že není z Frýdku-Místku. Tak to nedělají jinde a nebudeme to zavádět ani my,“ oponoval Ivan Vrba.