V hutnickém městě se má současně s koridorem vybudovat i železniční most, čtvrtmiliardový podjezd Via Lyžbice a železniční zastávka. Tyto tři akce spolu souvisejí a již delší dobu se hovoří o tom, že vše se spustí na jaře příštího roku.

Lyžbic se prý škrty nedotknou

Třinecká starostka Věra Palkovská říká, že zatím nemá žádný signál o tom, že by se nestavělo. „V tuto chvíli nemám jediný písemný doklad, nějaké oficiální stanovisko, že ta či ona stavba bude zastavena. Takže nepanikařím. Vyčkáváme, kdy dostaneme nějaké písemné vyjádření, myslím si, že teď je předčasné se něčím takovým trápit,“ uvedla ve čtvrtek s tím, že před dvěma týdny navštívila ministra dopravy Víta Bártu, s nímž o klíčových stavbách na Třinecku hovořila. „Řekl mi, že vše běží,“ tvrdí Palkovská. Upozornila, že pro stavby na koridoru jsou již dohodnuté výluky, což nejde měnit „ze dne na den“. - přečtěte si také: V Třinci slavnostně zahájili práce na železnici

Podle dřívějších informací Vít Bárta rozhodl, že všechny železniční stavby v republice budou dočasně pozastaveny. Všechny projdou auditem a v nejbližší době budou pokračovat pouze ty, u nichž stavitelé navrhnou úsporná řešení a snížení nákladů.

Čeká se na podpis smluvního dodatku

„V souvislosti s nutností nalezení úspor na straně zhotovitelů staveb probíhají i u této stavby konkrétní jednání. Předpokládáme, že jakmile dojde k podpisu smluvního dodatku mezi investorem (SŽDC) a vedoucím sdružení zhotovitelů, zaručujícího přínos úspor jak v letošním, tak v následujících letech, bude možné pokračovat v realizaci stavby,“ řekl ve čtvrtek redakci mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Halla.

„V současné době pokračuje dostavba nejnutnějších technologických celků s ohledem na nutnost zajištění bezpečnosti železničního provozu. Po splnění podmínek nutných pro pokračování výstavby předpokládáme, že bude možné postupovat i v přípravě sdružené investice – tedy výstavby zastávky. Ještě jednou připomínám, že vše závisí na podpisu smluvních dodatků. Více tedy bude zřejmé v následujících dnech,“ konstatoval.

Podjezd Via Lyžbice je podle radnice důležitý zejména pro výjezdy složek Integrovaného záchranného systému do lokality za kolejemi. Mimoúrovňové křížení je navíc první etapou propojení Lyžbic se sídlištěm Sosna a krajskou Nemocnicí Třinec, podjezd má přispět i k rozvoji městské části, v níž se plánují stavby nových domů a bytů. Stavba železniční zastávky se definitivně dohodla teprve letos v květnu. - více ZDE