„Jsem rád, že stavební úřad uznal naše argumenty, především pak ten, že záměr je v rozporu s územním plánem Frýdku-Místku a žádost o umístění stavby obalovny zamítl," řekl advokát Jiří Kubala, který v řízení zastupuje obce Staříč, Fryčovice a Hukvaldy a některé odpůrce stavby.

Celý proces začal úpravou územního plánu, který před několika lety změnil původní využití vojenského prostoru na lehkou průmyslovou výrobu. Původně to měla být takzvaná relaxační a oddechová zóna. Až se zpožděním se pak lidé, kteří si stěžovali na neinformovanost, dozvěděli o záměru investora vybudovat obalovnu.

LIDÉ PODEPISOVALI PROTESTNÍ PETICI

V únoru krajský úřad zrušil územní rozhodnutí stavebního úřadu a vrátil celou věc k novému projednání. Teď stavební úřad rozhodl, že výstavba obalovny asfaltových směsí ani výstavba betonárny není v souladu s územním plánem města, protože navržené provozy neodpovídají svým charakterem lehkému průmyslu.

Proti chystané stavbě se před časem zdvihla bouře nevole. Lidé z okolí podepisovali protestní petici, ve které se obávají zvýšení hlučnosti, zápachu i prašnosti. „Vždycky z toho bude nějaký zápach. Jsme navíc poměrně silně postiženi průmyslovou zónou," upozornil předseda chlebovického osadního výboru Ivan Pavlas, který zmínil také hluk z nedaleké dálnice.

Odpůrci stavby se posléze výrazněji zapojili i do samotného územního řízení. Proti obalovně se postavila také frýdecko-místecká radnice. Město už dříve označilo celý projekt obalovny za „pirátský", protože nebyl otevřeně komunikován, ale záměrně zamlžován. Vedení radnice poukazovalo na to, že záměrem by došlo k nadměrnému zvýšení prašnosti, hlučnosti a zápachů z asfaltovny v Chlebovicích. Dodnes navíc není dořešeno odhlučnění vzniklé rychlostní komunikace.