V současné době ministerstvo spravedlnosti o tom intenzivně jedná s vnitrem, které má zakonzervovaný objekt k dispozici. Tím zřejmě padají úvahy o tom, že by tady měla vzniknout věznice. Místním by to podle starostky Vyšních Lhot Dany Novákové nevadilo v tom smyslu, že by začali sepisovat petice.

„Obyvatelé vesnice zatím nejsou proti obnově uprchlického tábora, protože na soužití s cizinci jsou kvůli předešlé zkušenosti zvyklí. Samozřejmě bude ale především záležet na tom, jakou funkci by zařízení mělo. Osobně bych byla nakloněna, pokud by fungovalo na bázi detence, případně takzvaného přijímače. Potom bychom nemuseli mít obavy, že by se u nás zvýšila trestná činnost," řekla včera Deníku starostka obce Dana Nováková s tím, že podle posledních informací by konečné rozhodnutí mělo padnout v úterý. „Až by to bylo definitivní, seznámili bychom s tím naše občany," dodala starostka.

Areál ve Vyšních Lhotách o rozloze 75 tisíc metrů čtverečních se dříve využíval jako zařízení pro uprchlíky. Otevřen byl v polovině devadesátých let a měl kapacitu 580 lůžek. Jeho součástí jsou ubytovací a administrativní objekty i skladovací prostory.

Pro ubytování uprchlíků nebyl objekt využíván od prosince 2009. V červenci 2011 ho Správa uprchlických zařízení prohlásila za nepotřebný. Ministerstvo jej proto nabídlo dalším složkám státu a státním organizacím. Loni v lednu o areál projevila zájem vězeňská služba, která spadá pod ministerstvo spravedlnosti.