Sedmdesáté výročí hrdinného odporu místeckého 3. praporu 8. pěšího pluku proti německým okupantům si na místě někdejších Čajánkových kasárnen v Místku tento pátek 13. března připomenuli radní města spolu se zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu a zástupci české armády. U památníku na ulici 8. pěšího pluku u této příležitosti slavnostně položili kytice.
„V úterý 14. března 1939 začala německá armáda obsazovat Ostravsko. Příslušníci wehrmachtu a členové polního četnictva se blížili také k Místku. Když před bránou někdejší Čajánkovy textilní továrny, kde se nacházela kasárna 3. praporu 8. pěšího pluku, Němci zastavili, strážný několikrát vystřelil a zalarmoval tak ostatní vojáky. Zastupující velitel kapitán Karel Pavlík dal pokyn k obraně. Místecká posádka se tak tehdy jako jediná v Československu bránila německým vojskům,“ připomenul hrdinství místeckých vojáků náměstek primátorky Petr Cvik (ČSSD).
„Přestože si tudo dobu většina z nás už nepamatuje, cítím morální povinnost tyto události připomínat a tehdejším vojákům 3. praporu 8. pěšího pluku vzdát úctu,“ dodal Petr Cvik.
„Statečná obrana kasáren způsobila nacistům citelné ztráty. Oficiální čísla Němci utajovali, ale odhadovalo se dvanáct mrtvých a řada zraněných. Následně byl boj ukončen a na rozkaz z velitelství pluku se místní vojáci vzdali. Začala se psát nejtemnější historie našich dějin od dob Bílé hory. Utrpení našeho národa bylo ale daleko bolestivější, když si následující okupace vyžádala na 350 tisíc obětí,“ podotkl legionář a zástupce Českého svazu bojovníků za svobodu plukovník Josef Křístek. „Mám zato, že je důležité neustále připomínat tyto historické události a zvláště u mladých lidí tak pomáhat rozvíjet jejich národní uvědomění,“ pověděl plukovník.