Usnesení, v němž samosoudkyně Petra Bernatíková rozhodla o dražbě Werk Arény a přilehlých pozemků, je z 10. května. Informace se ale na veřejnost dostala po více než měsíci. Podle dražební vyhlášky dluží občanské sdružení HC Oceláři Třinec místnímu finančnímu úřadu přes 31,3 milionu korun. „Nevíme, co si o tom máme myslet,“ řekl redakci člen vedení třineckého fanklubu, který chtěl zůstat v anonymitě. „Je to do nebe volající. Tu situaci nikdo neřešil, dlouho se to odkládalo. Říkalo se sice, že občanské sdružení má problémy, ale takové dluhy? To by nás v životě nenapadlo. Doufám, že se hokej nebude stěhovat do Frýdku-Místku nebo Českého Těšína,“ dodal. Fanklub v petici vyzval město, aby se dražby zúčastnilo. „Město má nyní jedinečnou šanci získat zimní stadion zpátky do svého vlastnictví a začlenit jej do areálu STaRS, jehož byl kdysi nedílnou součástí,“ píší fandové v petici. Podle starostky Věry Palkovské (SN 1) ale město do dražby nepůjde. „Nevstupujeme do ní. Je to o penězích a o rozpočtu. Navíc peticí se rada ani zastupitelé nezabývali. Na druhou stranu nám určitě záleží na tom, aby hokej ve městě zůstal. Třinec je díky němu známý i v Praze,“ řekla Palkovská.
Dražba v budově soudu
Dražba se uskuteční 9. července v budově frýdecko-místeckého soudu. Cena prodávaných nemovitostí je odhadnuta na 9,97 milionu korun, výše nejnižšího podání je pak 6,64 milionu korun. Zájemci o koupi haly však musí do 25. června zaplatit dražební jistotu – bezmála pět milionů korun. „Jestli jsou nějací zájemci, budu vědět v podstatě až ráno v den dražby,“ řekla redakci soudkyně Bernatíková. Vedení hokejového klubu fanoušky uklidňuje. „Co víme, tak to usnesení je nastaveno tak, že nic jiného než hokej se tam ani nedá dělat. Jsou tam uzavřeny dlouhodobé nájemní smlouvy, které vyhláškou nezanikají. Samozřejmě záleží, jak dopadne dražba, ale jsme přesvědčeni o tom, že Oceláři na stadionu budou hrát. Bez ohledu na to, kdo bude jeho majitelem,“ uvedl mluvčí klubu Ivo Pullmann. „Druhou věcí je, že fanoušci chtějí mít stoprocentní jistotu,“ dodal Pullmann. K dluhům občanského sdružení poznamenal: „To je věc stará hodně let.“ O tom, že klub chtěl na město stadion převést, informoval zastupitele již v prosinci 2003 tehdejší třinecký starosta Igor Petrov (SN 2). Naznačil, že neoficiální schůzky byly velmi tvrdé. „Tlaky ze strany majitelů byly obrovské, ale nepodařilo se to. Stadion je z minulosti zadlužen na daních a na úrocích z prodlení částkou v desítkách milionů korun,” tvrdil už před čtyřmi lety Petrov s tím, že další miliony by město muselo vydat na provoz stadionu. Poté, co Deník jeho slova otiskl, zavolal do redakce a své vyjádření se snažil mírnit.
Na internetu se spekuluje o kupci
V případě, že Werk Arénu nikdo nekoupí, bude se dražba s největší pravděpodobností opakovat. Výše nejnižšího podání by se pak snížila o zhruba 1,5 milionu korun. „Obecně postupujeme podle občanského soudního řádu. Soudu bychom navrhli další dražbu do tří měsíců,“ řekl redakci jeden z pracovníků třineckého finančního úřadu. „Ještě se nám nestalo, že by se nic neprodalo,“ dodal. Někteří fanoušci na internetu spekulují nad jmény podnikatelů, kteří by se mohli dražby zúčastnit. „Pevně doufám, že to koupí železárny,“ myslí si zmíněný člen vedení fanklubu. „To je záležitost hokejového klubu. My jsme hlavní sponzoři, ale koupě stadionu není na pořadu dne,“ reagoval mluvčí hutě Tomáš Želazko. Redakci hned několik zdrojů sdělilo, že klub nevylučuje možnost stavby další ledové plochy či dokonce nového stadionu. Zatím však není k dispozici žádný konkrétní projekt.