Hlavní zásluhu na této skutečnosti mají především členové Lašského smíšeného pěveckého sboru, kteří s podporou obce Baška, chrámového sboru a kulturní komise připravili nejenom v minulých letech, ale především v letošním roce již několik velice úspěšných a důstojných připomenutí čestného občana Bašky – Eduarda Hakena.

Umělce, který jako dosud žádný jiný nevyjádřil tak hluboce lidský vztah k našemu kraji, k obci Bašce i Lašskému smíšenému pěveckého sboru. Na to nelze ani po letech zapomenout.

Praha si životní jubileum českého pěvce připomenula několika významnými počiny. V divadle U Valšů se 9. března uskutečnilo velmi zdařilé vzpomínkové setkání, kde na svého otce vzpomínala nejenom Marie Hakenová-Ulrichová, ale i jeho „mladší kolegové“ a zároveň přední sólisté Národního divadla Praha – Jiří Jorán (90 let) a Libuše Domaninská (86). Ve zcela zaplněném sále tohoto pražského divadla měli návštěvníci možnost si připomenout tuto významnou osobnost české operní scény.

Další akcí byla i premiéra nové inscenace Dona Quichotta ve Státní opeře Praha, věnována 100. výročí narození Eduarda Hakena. Je také připomenutím titulní role Massenetova Dona Quichotta, kterou vynikajícím způsobem Eduard Haken ztvárnil na scéně Smetanova divadla v letech 1965 až 1967. Zatím posledním vzpomínkou na Hakena bylo matiné nazvané Mistr Haken na scénu, které se konalo v neděli 28. března na jevišti historické scény Národního divadla Praha. Programem provázel Luděk Vele, dále účinkovali: Eva Urbanová, Aleš Briscein, David Švec a jako host vystoupila Halina Pawlowská.

Matiné se zúčastnila také početná skupina několika desítek návštěvníků z našeho kraje. Většina z nich přijela autobusem, zájezd připravili v Bašce. Další návštěvníci však přijeli do Prahy vlakem i osobními auty. Mezi hosty matiné byla i primátorka Frýdku-Místku Eva Richtrová, místostarosta Bašky František Carbol, mezi účastníky byli početně zastoupeni také členové Lašského smíšeného pěveckého sboru. Po skončení matiné se měli možnost setkat s Marií Hakenovou-Ulrichovou, která zde znovu potvrdila, že se velice těší na další setkání s lidmi našeho kraje na mezinárodním festivalu k 100. výročí Eduarda Hakena, který v Bašce a Frýdku-Místku připravují na sobotu a neděli 8. a 9. května. Po skončeném matiné se účastníci zájezdu zúčastnili pietního aktu na vyšehradském hřbitově.

V současné době již všichni členové bašského pěveckého sboru žijí intenzivní přípravou na vyvrcholení oslav 100. výročí Eduarda Hakena v našem kraji, kterého se zúčastní 12 pěveckých sborů nejenom z České republiky, ale i ze zahraničí. Nad pořádáním festivalu převzala záštitu Marie Hakenová-Ulrichová. Festival by se měla stát jedním z vrcholů kulturně společenského života letošního roku v Bašce.

FRANTIŠEK VANÍČEK