Užiteční bezdomovci? Proč ne? Ve Frýdku-Místku si řekli, že je zkusí zapojit do dění ve městě tím, že jim nabídnou úklid města za odměnu. Nový projekt spustí radnice 1. října. Partnerem jí bude nezisková organizace Slezská diakonie, která ve městě provozuje azylové domy. 

„Cílem je ukázat lidem bez přístřeší, jak funguje pracovní proces. Díky projektu Stravenka F-M mohou získat pracovní návyky, a dokonce motivaci i naději k získání zaměstnání a vlastního bydlení,“ vysvětlila náměstkyně primátora pro sociální péči, sociální služby a zdravotnictví, protidrogové aktivity a prevenci Leona Sárkőziová (ANO 2011).

Rekonstrukce místeckého autobusového nádraží, 8. 9. 2023.
VIDEO: Z autobusového nádraží ve Frýdku-Místku moc nezůstalo. Projde obnovou

Vhodná místa k úklidu budou vytipovávat technické služby. Město na pilotní projekt Stravenka F-M vyčlení dotaci 50 tisíc korun, a to výhradně na úhradu výdajů spojených s provedením úklidu ve Frýdku-Místku osobami bez domova.

„Uklízet se bude vždy jeden den v týdnu maximálně dvě hodiny. Za hodinu práce občan získá stokorunovou stravenku, za kterou si bude moct nakoupit potraviny. Stravenkou je možné také hradit doplatky na léky. Naopak za ni není možné nakoupit alkohol,“ doplnila náměstkyně primátora Leona Sárkőziová.

Fotbalisté Frýdku-Místku, vlevo Patrik Rubý.
OBRAZEM: Valcíři uspěli na Slovácku, hrdinou Rubý. Zbytečná divočina, řekl kouč

Město se inspirovalo v okolních městech, v Ostravě, Českém Těšíně a v Třinci, kde už podobné projekty fungují. Například v Českém Těšíně zaznamenali nadměrný zájem ze strany lidí bez domova, od začátku roku se jich zapojilo do úklidu už 24.

Ve Frýdku-Místku podávají lidem bez domova pomocnou ruku neziskové organizace Slezská diakonie, Adra, Armáda spásy v ČR a sociální pracovníci města.

Ilustrační foto.
Frýdek-Místek navýšil dotace sportovním klubům

Muži a ženy, kteří se ocitli na ulici, mohou každý den využít zdarma denní centrum v Azylovém domě středisku Bethel, kde mají možnost se osprchovat a připravit si jídlo. Za poplatek mohou přespat na noclehárně – pro muže slouží noclehárna v Bethelu, pro opačné pohlaví pak v Sáře, Frýdek-Místek, azylovém domě pro matky s dětmi. Obě zařízení provozuje Slezská diakonie. 

S vyřízením dávek, na které mají nárok, stejně jako se zařazením do projektu Stravenka F-M, jim pomůžou sociální pracovníci azylových domů nebo odboru sociálních služeb magistrátu.

Bukovecký Hraničář po osudné bouřce, 30. 8. 2023.
Jilm Hraničář v Bukovci je třetinový, podnikají se kroky k jeho uzdravení