„Pokud se nám podaří ještě na místě takového požáru, který navíc skončil vysokou škodou na cizím majetku, vyšetřovatelé potom spolupracují s policií. Ve správním řízení je pak možné uložit pokutu až do výše pětadvaceti tisíc korun,“ prozradil tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Na Frýdecko-Místecku již letos hasiči vyjížděli k několika takovýmto požárům. „Odhaduji to na takových deset určitě. Dotyční je hodně podcenili. Při silnějším větru se plameny velice rychle šíří,“ upozornil operační důstojník Hasičského záchranného sboru ve Frýdku-Místku David Přidal.

Při požárech travin hrozí velké nebezpečí zranění i úmrtí. „Velkou oblibu ve vypalování staré trávy mají hlavně senioři. Přitom plošné vypalování trav a dalších porostů pomocí benzínu je zakázáno. Kromě toho si ještě každá obec může stanovit přísná pravidla, za jakých si mohou občané na svých zahradách vůbec suchou trávu zapálit,“ uvedl Petr Kůdela.

Pokud se už k tomu tito „zahrádkáři“ uchýlí, neměli by zapomínat na bezpečnost. „Oheň by měli hlídat pouze dospělí, kteří by si k tomu měli vybrat takové počasí, kdy je téměř bezvětří. K dispozici by měli mít připraven kbelík s vodou či pískem. Je dobré ohniště obložit kameny – a hořlavé materiály přemístit dostatečně daleko. V lese je absolutní zákaz rozdělávání ohně. Ten lze rozdělat minimálně padesát metrů od hranice lesa,“ upozornil Petr Kůdela.