Lidem sice světelné efekty dělají radost, zvířata ovšem podle odborníků zažívají muka. Zejména psi, které nemají majitelé nijak zajištěné, reagují útěkem, což se potom odráží na obsazenosti psích útulků.

„Je pravda, že v tomto ohledu míváme na přelomu roku více práce. Momentálně máme v útulku čtyřicet psů, navíc dalších několik desítek zaběhnutých je v současné době nahlášeno. Po odchycení pravděpodobně skončí u nás," řekla včera Deníku majitelka psího útulku v Sedlištích Eva Vinklárková s tím, že alespoň v jedné věci začínají mít někteří lidé rozum.

„Musím uznat, že ubývá těch, co pořizují pejsky jako nechtěné vánoční dárky těm, kteří buď ke zvířatům nemají vztah, nebo k tomu nemají vhodné podmínky. Takových případů naštěstí zaznamenáváme méně, než tomu bývalo v minulých letech," porovnala Eva Vinklárková.

Třinecký psí útulek ve Frýdecké ulici je momentálně domovem pro deset pejsků. Správkyně útulku Anna Adamiecová si myslí, že k nim v nejbližších dnech přibude i kříženec, který se toulá po Růžové ulici.

„Už na konci roku bylo strašně hodně odchytů, a to i před svátky. Majitelé si pro ně vesměs přišli, zůstali tak tři nebo čtyři. Poslední tři pejsci jsou tady vyloženě kvůli petardám," řekla včera Anna Adamiecová s odkazem na webové stránky, na kterých jsou kromě základních informací o pejscích také jejich fotografie.

Podle Adamiecové je třinecký psí útulek díky štědrým dárcům velmi dobře zásoben. „Nosili krmivo, pamlsky, hračky všeho máme dostatek. Lidé jsou strašně hodní a štědří, děkujeme všem," shrnula a naznačila, že dary nosili obyvatelé Třince, ale třeba i z Havířova. Pamlsky, konkrétně piškoty, koupili školáci z Mostů u Jablunkova.