Projekt sportovní haly je na stole v obci už od roku 2017. O tři roky později se začalo stavět, ale kvůli covidové pandemii a válce na Ukrajině došlo k prodloužení termínů dodávek a k navýšení cen. Stavba tak zkolaudovali až 24. dubna 2024. Nyní obec stavbu slavnostně otevřela a pomalu rozjíždí testovací provoz před plným startem od příštího školního roku.

Dětí neustále přibývá

Prvotní motivací k výstavbě multifunkčního objektu byl narůstající počet dětí ve škole.

„Stávající škola se rozrůstá a už je v ní skoro sto dětí. A neměli jsme pro ně žádné sportovní zařízení, pouze už nevyhovující tělocvičnu. Obec se rozvíjí a už je nás okolo tisíce a neměli jsme nic, kde by se dalo sportovat,“ vysvětluje potřeby Žabně její starosta Vladan Válek.

Hostem podcastu Ostravské ozvěny byla ředitelka společnosti Biocel Paskov Kateřina Kupková, moderuje Martina Klíšťová, 24. května 2024, Ostrava.
Šéfka Biocelu Paskov Kateřina Kupková: Výzvou je pro nás generační obměna

Když se začal projektovat prostor, kde by vznikla tělocvična se zázemím nejen pro děti, bylo zřejmé, že se tam vše i s mateřskou školou nevejde. „Rozhodli jsme se to přestavět, protože dětí přibývá. A tak máme dvě oddělení školky a třetí v jurtě, kterou jsme ještě přidali,“ říká starosta.

Jurta je určena k používání po celý rok. „Je zateplena ovčí vlnou a vytopíme ji tepelným čerpadlem. Chtěli jsme, aby to fungovalo jako klasická třída mateřské školy, proto musí mít celoroční užití,“ popisuje Válek.

V současné době je v mateřské škole v Žabni 41 dětí a po otevření nových oddělení se zvýší kapacita na 61. Podle odhadů by ale i po tomto rozšíření měla být školka naplněna do posledního místa. Trend osídlování obcí přistěhovanými obyvateli, kteří si zde staví nové domy, se nevyhýbá ani Žabni. Navyšující populace tak začíná určovat nové potřeby vesnic.

Sportovní hala zahájí testovací provoz v létě

Nejen nově přistěhovalí ale i starousedlíci budou moci už v létě testovat sportovní halu ve zkušebním provozu. „Od září začne plný provoz. Nyní vyjednáváme harmonogram se školou a jednotlivými spolky. Přes prázdniny si ale chceme v testovacím provozu vyzkoušet, co vše je potřeba ještě vychytat,“ upřesňuje Miroslav Halamíček, místostarosta obce.

Po prázdninách už hala bude v plném provozu. „V dopoledních hodinách bude halu využívat hlavně škola a školka.Máme nasmlouvané kroužky a sportovní kluby, které tam budou pravidelně. Zbytek času poskytneme veřejnosti k možnosti pronájmu, aby si mohli zahrát basketbal, volejbal, nohejbal, florbal…,“ dodal místostarosta.

Pečení chleba. Ilustrační foto.
Tipy na víkend: na Frýdecko-Místecku Slezské dny, divadlo i pečení chleba

Krom velkého sálu, je v hale k dispozici ještě tělocvična. „V takzvané fitness herně se bude odehrávat veškeré cvičení. Například Sokol zde bude mít svoje lekce. A velice nás překvapilo, jak rychle se kapacita té malé tělocvičny už plní. Vypadá to, že bude ze všeho nejvytíženější. Po slavnostním otevření se nám už začaly hlásit kluby, které by zde chtěly cvičit,“ pokračoval místostarosta.

Stavba vyšla na 56,5 milionů. Na její financování obec využila dvě dotace v celkové výši 30,5 milionu a zbytek financovala z vlastního rozpočtu a bankovního úvěru.