Posádky ZZS MS kraje musely jen od pátku 3. února, tedy v posledních pěti dnech, zasahovat u dvanácti zraněných. Například v úterý 7. února musely ošetřit hned pět pacientů.

„Záchranáři byli volání především do ski areálů v Jeseníkách a Beskydech, přičemž během zásahu obvykle spolupracovali se členy horské služby,“ informoval mluvčí ZZS MSK Lukáš Humpl.

Zásahy horské služby v Jeseníkách o prvním únorovém víkendu 2023.
Padající stromy, sněhová bouře. Horští záchranáři měli plno práce

Polovina zraněných byla dětského věku, dospělí pak v rozmezí devatenáct až sedmašedesát let. Mezi nejčastější patřily úrazy dolních nebo horních končetin, ve dvou případech hlavy, u jednoho z lyžařů pak došlo k poranění hrudníku.

„Příčinám dominovaly pády na lyžích, dvakrát se jednalo o úrazy na snowboardu a jednou při jízdě na lyžařském vleku. Pacienti byli posádkami po ošetření vesměs transportováni do spádových zdravotnických zařízení,“ pravil dále Humpl.

Psí pátrání: příběh retrívra Džejka má happyend, husky Charlie se stále hledá.
Psi Frýdecko-Místecka. Džejk je doma, za Charlieho je odměna deset tisíc

K posledním se řadí zásah u pádu desetileté lyžařky v beskydských Malenovicích, a to z úterního (7. února) odpoledne. K události byla vyslána pozemní posádka rychlé zdravotnické pomoci a ostravský vrtulník. Dívka utrpěla těžké poranění horní a dolní končetiny. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče, podání léků a přípravě k transportu, byla letecky přepravena do ostravského traumatologického centra