Technické vědy jsou již znovu v módě a matematika, která je mnohými označována za nesmyslnou a špatné vyučovanou, se tak znovu dostává do popředí. Potvrdil to i šestý ročník soutěže Zlaté cihly a druhý ročník Zlaté cihličky. Jak již název napovídá, soutěžilo se v mladší a starší kategorii.

V té starší figurovali žáci devátých tříd, v mladší se zase předvedli žáčci pátých tříd. Soutěžilo se jak v jednotlivcích, tak v celém družstvu. Celkem se soutěže zúčastnilo ve starší kategorii 16 školních družstev po třech soutěžících. Ve Zlaté cihličce bojovalo o čtyři týmy méně. Testy žáci základních škol vyplňovali v dopoledních hodinách, přičemž již ve dvanáct hodin byly z úst ředitele školy Jaroslava Konečného vyhlášeny výsledky.

V každé kategorii se předávaly ceny deseti soutěžícím, z nichž tři nejlepší získali pohár. Prvně se na řadu dostali žáci pátých tříd. Prvenství získal Lukáš Hruška z 8. základní školy ve Frýdku-Místku.

Demolice Domu Pionýrů začala.
OBRAZEM: Demolice Domu Pionýrů začala

„Úlohy mi příliš těžké nepřišly. Na matematické soutěže chodím často, ale poháry příliš nevyhrávám,“ uvedl vítěz mladší kategorie Lukáš Hruška. Ze souboje deváťáků také vzešlo deset oceněných, z nichž se tři mohli rovněž těšit na cenu v podobě poháru. Titulem nejlepšího matematikáře z devátých tříd našeho regionu se může chlubit Martin Kohut z Hnojníku. „Soutěž mi přišla poměrně jednoduchá. Na matematické soutěže chodím rád,“ řekl Deníku vítěz Martin Kohut.

Ocenění v podobě putovního poháru se předávalo také družstvům. Zatímco za páté třídy vybojovali prvenství žáci základní školy ČSA ve Frýdku-Místku, kteří byli úspěšní i v jednotlivcích, tak v devátých třídách zvítězilo holčičí družstvo z Kozlovic. Ty se tak staly teprve druhou obcí, která ve Zlaté cihle bodovala.

Tou první byla obec Dobrá, jinak vždy putovní pohár mířil buď do Frýdku-Místku nebo Frýdlantu nad Ostravicí.

„Vůbec jsem to nečekala. Já neskončila ani v první desítce, ale holky jsou šikovné a proto jsme vyhrály,“ vyjádřila se po převzetí ocenění členka vítězného týmu.

Třída 1.B ze Základní školy Paskov. Třídní učitelkou je Hana Ševčíková.
Představujeme prvňáčky ze základní školy v Paskově