Technické vědy jsou již znovu v módě a matematika, která je mnohými označována za nesmyslnou a špatné vyučovanou, se tak znovu dostává do popředí. Potvrdil to i šestý ročník soutěže Zlaté cihly a druhý ročník Zlaté cihličky. Jak již název napovídá, soutěžilo se v mladší a starší kategorii.

V té starší figurovali žáci devátých tříd, v mladší se zase předvedli žáčci pátých tříd. Soutěžilo se jak v jednotlivcích, tak v celém družstvu. Celkem se soutěže zúčastnilo ve starší kategorii 16 školních družstev po třech soutěžících. Ve Zlaté cihličce bojovalo o čtyři týmy méně. Testy žáci základních škol vyplňovali v dopoledních hodinách, přičemž již ve dvanáct hodin byly z úst ředitele školy Jaroslava Konečného vyhlášeny výsledky.

V každé kategorii se předávaly ceny deseti soutěžícím, z nichž tři nejlepší získali pohár. Prvně se na řadu dostali žáci pátých tříd. Prvenství získal Lukáš Hruška z 8. základní školy ve Frýdku-Místku.

„Úlohy mi příliš těžké nepřišly. Na matematické soutěže chodím často, ale poháry příliš nevyhrávám,“ uvedl vítěz mladší kategorie Lukáš Hruška. Ze souboje deváťáků také vzešlo deset oceněných, z nichž se tři mohli rovněž těšit na cenu v podobě poháru. Titulem nejlepšího matematikáře z devátých tříd našeho regionu se může chlubit Martin Kohut z Hnojníku. „Soutěž mi přišla poměrně jednoduchá. Na matematické soutěže chodím rád,“ řekl Deníku vítěz Martin Kohut.

Ocenění v podobě putovního poháru se předávalo také družstvům. Zatímco za páté třídy vybojovali prvenství žáci základní školy ČSA ve Frýdku-Místku, kteří byli úspěšní i v jednotlivcích, tak v devátých třídách zvítězilo holčičí družstvo z Kozlovic. Ty se tak staly teprve druhou obcí, která ve Zlaté cihle bodovala.

Tou první byla obec Dobrá, jinak vždy putovní pohár mířil buď do Frýdku-Místku nebo Frýdlantu nad Ostravicí.

„Vůbec jsem to nečekala. Já neskončila ani v první desítce, ale holky jsou šikovné a proto jsme vyhrály,“ vyjádřila se po převzetí ocenění členka vítězného týmu.