„My předpokládáme, že pokud bude počasí takové, jaké je teď, že to odclonění uděláme během července,“ uvedl ke stavbě valu.

Jeho ozelenění přijde na řadu později. „Bude se to dělat postupně. Tomu neporučíme, je to živé, pokud bude třeba 35 stupňů, tak určitě nebudeme sadit. To je nesmysl,“ pravil Tomáš Sabovčík. Součástí projektu je také stavba opěrné betonové zdi u Tyrky, i ta se chystá v nejbližších týdnech.

Val je krátký, překážkou jsou i pozemky pro kruhový objezd

Val přitom nemůže být delší, podle Sabovčíka tomu brání několik skutečností. Například fakt, že na sousedních pozemcích je vydáno stavební povolení pro uvažovanou výstavbu kruhového objezdu. „To je vážná překážka,“ připomněl jednatel firmy. Dodal ale, že firma má zájem oddělit od okolí pokud možno co největší část areálu až směrem k vjezdu, a to nejlépe s pomocí zeleně. „Jsme domluveni s městem, neměl by to být až tak velký problém,“ naznačil Sabovčík. Městu patří v Nehlsenu zhruba poloviční podíl, zbytek mají němečtí vlastníci.

Biologický materiál je v létě problém

Šéf odřichovického osadního výboru Marian Plucnar říká, že lidem na provozovně vadí víc věcí. „Působí to neesteticky, ale ten problém je asi hlubší. Kompostárna se v posledních dvou letech rozšířila a právě v části Odřichovice-Tyrská postihuje více lidí,“ shrnul Plucnar.

„I když v červnu asi nebyl ten problém, protože bylo chladněji, v některých měsících tam může dojít k tomu, že je to cítit. Je to biologický materiál,“ připustil Sabovčík. Upozornil, že v polovině července se chystá schůzka s firmou, která dělá kompostárny v Rakousku.

Podle Sabovčíka je ve hře technologie, která by zápachy eliminovala. „První věcí je opláštění, druhou instalace vzduchotechniky a bio filtru. Připravuje se projekt a na podzim bychom chtěli požádat o dotaci. Bereme to vážně, i na valné hromadě jsme sdělili, že je to jeden z prioritních záměrů,“ prohlásil jednatel Nehlsenu.

Není žádným tajemstvím, že firma má vytipovány pozemky v jiné lokalitě, kde by se mohla v budoucnu rozvíjet. Podle Sabovčíka by je mohla dokonce okamžitě koupit, rozhodnutí ale není na něm. „My o to usilujeme, nejbližší dům je tam vzdušnou čarou vzdálen zhruba 500 metrů. Já mám naději, ale nemám ke koupi pozemků konečný souhlas společníků,“ řekl ve čtvrtek redakci.