„Počasí teď houbám přeje a dá se očekávat, že houbaři nasbírají košík alespoň na smaženici,“ potvrdil mykolog Milan Plášek. Úroda na Moravě podle něj zatím není tak bohatá jako v Čechách, ale předpokládá, že opravdové houbové žně teprve vypuknou.

„Samozřejmě záleží na počasí. Pokud se potvrdí předpovědi meteorologů, kteří na srpen avizují střídání teplých a deštivých dnů, tak se houbám bude ještě o prázdninách dařit,“ předpověděl mykolog. Stačí ale, aby bylo pět dní po sobě sucho a slunečno, a podhoubí podle něj vyschne a na čas bude zase po houbách.

Zatím v lese houbaři nejčastěji narazí na holubinky a lišky. „Výjimkou ale nejsou ani suchohřiby, bedly, kozáky nebo babky,“ řekl Plášek.
Ostravský mykolog Michal Graca zase varuje, že roste především spousta jedovatých hub.

„Lidé by si měli dát velký pozor a nesbírat houby, které neznají. Nejbezpečnější je koupit si žampiony ze supermarketu,“ vysvětlil Graca strategii, kterou milovníci houbových pochoutek nic nezkazí. Houbaři začátečníci si podle něj mohou přijít pro radu do mykologické poradny, která je pro zájemce otevřená každé pondělí od tří hodin v Ostravském muzeu.

Konkrétní místa, kam za houbami vyrazit, ale mykologové prozradit nechtějí. „Houbaři mají většinou svá tajná místa, ale při procházce po lesích, které nejsou ve vysoké nadmořské výšce, se dají najít uspokojivé úlovky,“ uzavřel Plášek.

ROMANA HRBKOVÁ