„Zahájení výkupů pozemků se letos předpokládat dá,“ řekla redakci Irena Krzyžanková z ŘSD Ostrava. Ředitelství silnic a dálnic totiž spoléhá na to, že v dohledné době bude vydáno územní rozhodnutí, které start výkupů umožní. Jak dlouho potrvají? „Myslím si, že to zabere skoro rok,“ naznačila Krzyžanková.

Územní rozhodnutí pro ŘSD zajišťuje ostravská firma Inkos. Její ředitel Jiří Koch již dříve upozornil, že příprava se komplikuje kvůli biologickému hodnocení, které si vyžádaly orgány životního prostředí. „V zásadě nastalo půlroční zdržení,“ potvrdil tento týden Koch.

Kladné hodnocení? Snad

„To, co mělo do konce roku proběhnout v terénu, skončilo. V zásadě se dělá už jen administrativa, v současné době ještě nemáme čistopis,“ uvedl s tím, že oficiální vyhodnocení firma rozešle zejména CHKO, úřadům v Třinci a Frýdku-Místku a ministerstvu životního prostředí. „Na vyjádření budou mít 30 až 60 dní. Snad to bude kladné,“ řekl Koch a dodal, že firma by poté mohla žádat o územní rozhodnutí, což je rovněž „půlroční proces.“

V Bystřici je tři sta vlastníků

Podle Kocha lze o územní rozhodnutí žádat nejdříve v únoru. „Bez těch vyjádření by to stavební úřad v Třinci přerušil, respektive zamítl,“ upozornil. Přesto si myslí, že výkupy pozemků lze zahájit ve druhé polovině roku. „I v případě, že se proti územnímu rozhodnutí někdo odvolá, to bude podzim, zima 2009. Odvolací řízení trvá dva až tři měsíce,“ uvedl.

V úseku Třanovice–Nebory je 83 vlastníků nemovitostí, na trase Nebory–Oldřichovice jde o 256 majitelů. Mezi Oldřichovicemi a Bystřicí je vlastníků hned 499, z nichž 304 je v Bystřici nad Olší. Nové silniční tahy mají být dokončeny do roku 2013.

Kam dál?

Školáci v Neborech jsou v bezpečí, soudí učitelka

Reakce na petici je na světě, podle Bolka je ale dopis nekonkrétní

Nová silnice má další problém