„Tempo zadlužování domácností v loňském roce zpomalovalo. Přírůstek nových úvěrů je tak slabší než byl v roce 2007,“ potvrzuje analytik ČSOB Petr Dufek. Důvody jsou podle něho dva. Lidé majíobavy z budoucnosti a nechtějí se zbytečně zadlužovat, když jim hrozí, že nebudou mít z čeho splácet.

Navíc rok 2007, se kterým se ten loňský srovnává, byl co do úvěrů jeden z nejúspěšnějších. Například u hypoték banky zaznamenaly rekord, kdy si lidé půjčili 142 miliardy korun. O rok později to bylo „jen“ 114 miliard, což je pětinový propad.

„Domácnosti odkládají nákup vlastního bydlení do budoucna, až bude jejich hospodářská situace jistější. Určitý význam zde má i utažení úvěrového trhu: přístup k hypotékám se v posledních měsících výrazně zhoršil,“ komentuje situaci analytička Komerční banky Kamila Fialová.
„Obdobně se snížil i růst spotřebitelských úvěrů,“ dodává s tím, že domácnosti naopak více spoří. To se také projevuje na výši útrat v obchodech, které se neustále snižují. Například statistiky z listopadu 2008, což je nejnovější dostupný údaj, hovoří o tom, že tržby obchodníků se snížily meziročně o 0,7 procenta, přičemž největší propady zaznamenali prodejci automobilů.

Ekonomiku mají vyléčit nové půjčky

Zcela opačná situace než u domácností panuje u firem. Jejich míra zadlužení se nezvyšuje, ale naopak snižuje. Jen za prosinec klesla o 12 miliard.

„Pokles úvěrové angažovanosti bank vůči podnikatelské sféře za poslední měsíc může budit dojem, že banky přestávají být ochotné úvěrovat ekonomiku,“ říká Pavel Sobíšek, ekonomický expert UniCredit Bank. „Ve skutečnosti ale za tímto číslem stojí především běžný sezonní vývoj. Ten souvisí kupříkladu s tím, že stát platí faktury stavebním firmám, které tak mohou splatit část svých provozních úvěrů. V roce 2006 došlo v prosinci u podnikových úvěrů k obdobnému poklesu,“ vysvětluje.

Přesto ale firmy a podniky určitý nezájem bank půjčovat pociťují. Svědčí o tom třeba čtvrteční jednání tripartity, kde se zástupci odborů, zaměstnavatelů a vlády shodli, že nemocnou tuzemskou ekonomiku mohou vyléčit jen nové půjčky.

„Zamrznutí úvěrů je něco, co může mít devastující dopad na českou ekonomiku,“ prohlásil například ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.