„Tak jako každý rok pořádáme i letos výstavu. Expozice střídáme, jeden rok je výstava květin, druhý pak ovoce a zeleniny,“ prozradil místostarosta neborských zahrádkářů Vladislav Kajfosz s tím, že tradice výstav je v Neborech je dlouhodobá.

„Vždyť v roce 2013 bude naše organizace slavit padesát let svého trvání a výstavu se pořádají přes čtyřicet let,“ dodal Kajfosz. Návštěvníci výstavy mohli obdivovat různé druhy květin, ale mohli se i inspirovat. „Každým rokem připravujeme nějakou novinku, kterou chceme přítomné zaujmout,“ řekl Kajfosz.

Květiny na výstavě měly přiblížit zdejší tradici. „Ukazujeme tak květiny, které k regionu patřily a patří. Jsou to květiny našich členů, kterých je na sedmdesát a třetina zde vystavuje,“ prozradil Kajfosz. Expozice tak ukazuje zahrádky našich babiček. Každým rokem má zdejší výstava nějaké motto. „Letos nese název Babiččina zahrada,“ řekl jeden z aranžérů výstavy Josef Polák, který aranžuje společně se svým bratrem.

Mimo vystavených květin si přítomní mohli některé věci i zakoupit. „Já jsem spíše „jižní typ“ a mimo jiného pěstuji i kaktusy. Na prodej zde mám několik přebytků, kdyby někdo měl zájem. Jeden z kolegů tu má na prodej i med a nechybějí ani další rostliny,“ vypočetl předseda zahrádkářů Břetislav Sedláček.

Zahrádkáři se však nespokojili jen s ukázkou a prodejem. „Pokud se na nás někdo obrátí s dotazem, rádi jej zodpovíme, pokud víme,“ doplnil předseda. „A pokud nevíme, zkontaktujeme se s lidmi z okolí, kteří na výstavu dojíždějí z různých míst okresu,“ upřesnil Kajfosz.

„Výstavy děláme za tím účelem, aby přítomní viděli, co naší členové umí zajímavého vykoumat, aby to ostatní zajímalo. Proto zde míváme vysokou návštěvnost, protože lidé vědí, že každým rokem zde něco nové uvidí,“ uzavřel člen zdejšího výboru zahrádkářů Josef Polák.