„Naše organizace je vlastně příměstskou části Frýdku-Místku,“ vysvětlil hlavní organizátor výstavy Vladimír Naleraj. Výstavu v budově této základní školy v Místku pořádají zahrádkáři pravidelně.

„Je to tradiční akce, vlastně akorát v době rekonstrukce školy jsme tuto akci neměli,“ přiblížil Naleraj s tím, že připravit tuto výstavu je stále složitější. „Členská základna se nám stále tenčí. Když jsem zde organizoval první výstavu, tak expozice byla i v přilehlých chodbách. Přítomní tehdy mohli mimo samotných výpěstků spatřit i zahrádkářské stroje. Tehdy nás bylo přes sto členů, však ti starší postupně umírají,“ přiblížil Naleraj. V současné době má tato organizace kolem třiceti členů.

Samotná výstava je určena převážně školní mládeži, proto probíhá ve všech dnech. „Kdysi jsme zde byli ještě v sobotu, ale to nepřišel skoro nikdo, proto vystavujeme pouze do pátku,“ řekl Naleraj s tím, že tato výstava probíhá ve spolupráce se školou.

„Já jsem na této škole totiž kdysi učil,“ dodal Naleraj. Vystavené exponáty jsou výpěstky členů organizace. „Expozice je ve školní aule, kde jedná část je věnována květinám, ty jsou kvůli světlu u oken, prostřední část tvoří ovoce a poslední zelenina. Nechybí ani fotografická část, kde jsou zachyceny většinou květiny,“ dodal Naleraj.

Mezi vystavenými kousky jsou zřejmě největší raritou jablka předsedy zahrádkářské organizace Karla Blahuty, jehož jablíčka pocházejí ze sklizně v roce 2007.