V únoru letošního roku například zahájil činnost nový domov v Lučině u Žermanické přehrady. Bydlení zde může najít až třicet seniorů. Je to ale jen kapka v moři podobných staveb by muselo vyrůst ještě mnoho, aby se uspokojila poptávka. Třeba v Domě pokojného stáří ve Frýdku-Místku evidují na tři sta žádostí od žadatelů o službu. Kapacita je přitom pětaosmdesát lůžek.

„Mezi nimi jsou ale i žádosti, které byly podány před více než osmi lety, a také se zde mohou objevit žádosti od lidí, kteří už nežijí," upozornila Renáta Zbořilová z Charity Frýdek-Místek. Sociální pracovnice ale tyto žádostí musí evidovat nikdo je totiž nestornoval. V Domově mají také seznam, z něhož přednostně vybírají nové klienty. „Čekací lhůta je půl roku až rok," doplnila Renáta Zbořilová.

Ve Frýdku-Místku funguje také domov pro seniory, ve kterém pečují o téměř dvě stě uživatelů, a penzion pro seniory. Zřizovatelem je město, jež pravidelně přispívá i na činnost dalších organizací poskytujících služby seniorům. Například sociální pracovníci z pečovatelských služeb, kteří pomáhají starým lidem bydlícím ve svých domácnostech, by se bez finanční podpory měst a obcí neobešli.

Chystají se opravy

Střediska pro seniory nejsou doménou jen velkých měst. Na výstavbu domu pro seniory se chystají například ve Staříči. „Je to před vydáním stavebního povolení. Už se pomalu začíná překládat vysoké napětí, které jde přes pozemek, a připravuje se přeložka vodovodního řadu," uvedla starostka Staříče Zdeňka Šebestová.

O luxusu, který nabízí novostavby, si však často musejí uživatelé nechat jenom zdát. Mnohé budovy, ve kterých sociální pracovníci pečují o seniory, by nutně potřebovaly rekonstrukci. Třeba ve Frýdlantě nad Ostravicí museli v období dešťů rozmísťovat pod střechu kbelíky, aby zadrželi vodu prosakující do obytných místností. „V létě a na podzim 2014 bude probíhat celková rekonstrukce střechy, která byla již v neuspokojivém stavu," řekl ředitel tamního Střediska sociálních služeb Jiří Hořínek.