Tato skutečnost není příliš převratnou novinkou, nicméně magistrát se nyní před Vánocemi rozhodl na tuto skutečnost občany důrazně upozornit. „Zaznamenali jsme poslední dobou zvýšenou aktivitu podomních prodejců, proto připomínáme, že toto jednání je postihnutelné,“ uvedla tisková mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

Podomní prodej rovná se podvodníci?

„Zboží je nabízeno všude, legálními i nelegálními prostředky. U podomního prodeje bohužel ve většině případů nejde o poctivé prodejce, ale o podvodníky a zloděje využívající důvěřivosti občanů. Tento prodej je navíc spojen s velkým rizikem,“ upozornila vedoucí místního živnostenského úřadu Yvetta Králová. Dodala, že lidé, kteří naváží s podomním prodejcem kontakt, mohou snadno v nestřeženém okamžiku přijít o rodinné šperky a úspory, ale také umožní prodejcům plně využít nátlakových metod prodeje, na které bývají důkladně proškoleni.

„Občané v podobných případech vědomě podstoupí riskantní způsob nákupu, protože při něm není možné porovnávat kvalitu a ceny výrobků jiných. Úkolem prodejce je nesčetnými triky a psychologickými fígly přesvědčit svou oběť o nákupu. Agresivita a tlak prodejců může být natolik intenzivní, že někteří si raději výrobek koupí jen proto, aby se podomního prodejce rychle zbavili,“ konstatovala Yvetta Králová.

Přesvěčování muže skončit pokutou

„Běžným trikem podomních prodejců je také přesvědčování, že zboží je nejlepší kvality a je určeno právě nám,“ podotkla. Radní města už před třemi lety po negativních zkušenostech občanů na území hlavních městských částí, to je ve Frýdku a v Místku, podomní prodej zakázali. „Při porušení tohoto nařízení může město uložit ne právě malou pokutu,“ připomenula vedoucí živnostenského úřadu.

„Občanům města bych doporučila nenakupovat od podomních prodejců a v žádném případě si tyto cizí lidi nevpouštět do bytu. Neodbytné podomní obchodníky je vhodné upozornit, že přivoláte strážníky, a neprodleně tak také učinit,“ doporučila Yvetta Králová.