Nová střecha, schodiště a interiér v podkroví. Tímto včera v Žabni oficiálně zakončili rekonstrukci budovy základní a mateřské školy.

Po zateplení objektu a výměně oken, k čemuž došlo už během loňských prázdnin, si tak konečně mohou děti i kantoři naplno užívat nových prostor.

„Bylo to pro nás velké překvapení. Ani jsme nevěděli, jak to bude vypadat, věděli jsme jen, že budeme mít nové patro. Nejvíc se mi líbí družina," prozradila desetiletá Marie Fridrišková.

„Nejvíc se mi líbí družina a počítačová učebna," nadšeně doplnila kamarádku Denisa Králová.

„A mně se líbí úplně všechno. Kdysi jsme měli takovou malou školu a teď je hezká, celá barevná," popsala devítiletá Ema Petrová, která spolu s dalšími šesti školáky vystoupila při doprovodném kulturním programu.

Slavnostního otevření se zúčastnili spolu se starostou obce Davidem Hejnešem také zástupci a sponzoři společností, které se na celém projektu podílely.

„Cena za veškeré práce, které byly na budově provedeny, se šplhají k osmi milionům korun. Ne zcela typická byla i forma financování stavby. Přes dva miliony jsme získali od společností působících v naší obci. Jeden milion pak prostřednictvím krajských dotací. Zbytek kryje rozpočet obce," upřesnil starosta.

Jak vypadá škola v novém kabátě po kompletní opravě elektroinstalace, plná barev a dekorací, to si včera nenechali ujít ani bývalí kantoři, kteří společně zavzpomínali u vystavených fotografií a školních albumů.

„Pamatuji si ještě na první brigády při výstavbě této školy. Musím říci, že to, co se tady od té doby udělalo, je naprosto senzační," prohlásil Alois Řeha, který zažil ještě původní starou žabeňskou školu. V obou pak působil ve funkci ředitele celkem devatenáct let.

„Nejhorší byla doba, kdy jsme byli v integraci s Paskovem. To nebyla ani koruna navíc, všechno se seškrtalo. Prostě nic. Když jsme se pak osamostatnili, došlo ke zlepšení. Nyní je ale zřetelně vidět, že už je jiná doba. Všechno mají moderní a krásné," hodnotila nové provedení A. Smetanová, bývalá ředitelka školy, která později vystřídala Aloise Řehu.

V současné době školu s třiatřiceti školáky a čtyřiadvaceti dětmi v mateřince vede Eva Juřicová.

Jak sama uvedla, ještě v lednu při pohledu na projekty podkrovního interiéru nevěřila, že něco takového vůbec může vzniknout. „Věřím, že tyto prostory plně využijeme nejenom v dopoledních hodinách, ale také odpoledne při zájmových činnostech," prohlásila ředitelka školy při včerejším slavnostním otevření.

Změna projektu, při kterém se původně zvažovalo jen zateplení budovy a vytvoření nové střechy, se nakonec ukázala jako dobrý krok. Nadšení dětí a žáků školy, kde mají i vlastní hymnu, nebralo konce.

V podkrovních prostorech si tak své místo najde zcela každý. A to včetně učitelského sboru.