Jako nehorázné označilo majetkové nároky církve a církevních organizací vedení kraje.

Moravskoslezský kraj nyní čelí šesti žalobám ze strany Německého řádu, které zpochybňují jeho vlastnické právo k některým nemovitostem. Mezi nimi je například bruntálský zámek či hrad Sovinec a další nemovitosti na Opavsku nebo ve Vrbně pod Pradědem.

„Tento majetek budeme bránit všemi právními prostředky. Není důvod pochybovat o legitimnosti našeho vlastnictví," prohlásil náměstek hejtmana Josef Babka s tím, že v minulosti byl tento majetek převeden ze státu na kraj zákonnou cestou. Za nevydaný majetek ve vlastnictví obcí a krajů navíc církev jako kompenzaci dostane finanční náhradu. Celkem by tak měla dostat 59 miliard korun plus inflaci.

Moravskoslezský kraj však není jediný, koho čekají soudní tahanice v rámci církevních restitucí. Podle průzkumu, který si nechal udělat koncem roku, čelí sporům s církví o majetek také 16 obcí.

Začne soud

Přesně za měsíc začne frýdecko-místecký soud rozhodovat například o tom, komu patří takzvaný Hukvaldský dvůr. Jde o zhruba půlhektarový areál se třemi zdevastovanými budovami bývalého statku a kravína. Ten nyní patří obci Hukvaldy, která se jej nehodlá vzdát.

„Chceme na tomto místě vybudovat náměstí a kulturní centrum," plánuje starosta Luděk Bujnošek.

Podobné úmysly má i Biskupství ostravsko-opavské. To získalo v rámci restitucí rozlehlou hukvaldskou oboru a dvůr by měl vytvářet zázemí pro její provoz.

Na místě by chtěli zřídit třeba také parkovací místa, kterých je poblíž obory nedostatek.

Biskupství podalo určovací žalobu

Na určení vlastnictví nemovitosti proto biskupství podalo v lednu loňského roku určovací žalobu. V minulosti totiž dvůr patřil do majetku církve.

„My nemůžeme žádat o majetek obcí," připouští skutečnost vyplývající ze zákona o církevních restitucích generální vikář biskupství Martin David.

„V případě, že se ale domníváme, že majetek přešel na obec neoprávněně, můžeme podat určovací žalobu. To je právě ten případ," konstatoval David.

Vydáno 98 procent majetku

Římskokatolická církev patří nejen na severu Moravy k největším restituentům. Podle Davida už bylo v rámci ostravsko-opavské diecéze vydáno 98 procent majetku zhruba 24 tisíc hektarů lesů v Beskydech a na Jesenicku, a na 3,5 tisíce hektarů půdy, zejména na Opavsku.

Generální vikář: Jen jeden soud

„Soud vedeme pouze v jednom případě, a to právě o Hukvaldský dvůr," distancoval se generální vikář od informací z kraje, že katolická církev vznesla majetkové nároky vůči šesti obcím v kraji.

Nároky církví vůči obcím v Moravskoslezském kraji

Ve třech případech o nároky Československé provincie Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské:
- Andělská Hora, Ryžoviště, Vrbno pod Pradědem

Ve třech případech o nároky České provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě:
- Bruntál, Jiříkov, Karlova Studánka

V šesti případech o nároky římskokatolické církve:
- Bílčice, Dětmarovice, Hukvaldy, Rychvald, Třebom, Rýmařov

V jednom případě o nárok Slezské církve evangelické:
- Nýdek

V jednom případě o nárok Konventu Minoritů:
- Krnov

V jednom případě o nárok Českého velkopřevorství Suverénního řádu Maltézských rytířů:
- Hlinka

V jednom případě není žalobce identifikován.

*Zdroj: MS kraj