Zatímco zvenku se ještě naskýtá pohled na zdevastovanou fasádu pavilonu, uvnitř památkově chráněné stavby se od loňského podzimu pilně pracuje. „Postupujeme v souladu s památkovým úřadem, který nám určuje barevnost, materiály, které tam musíme používat, takže to má vliv i na cenu,“ uvedl starosta Paskova Petr Baďura.

Celková cena zakázky na opravu pavilonu přesáhne sto milionů korun, město zatím nemůže počítat s žádnou dotací. S žádostí o peněžní podporu Paskov neuspěl. Stavbaři se nejdříve pustili do bouracích prací uvnitř objektu a zvýšení bezpečnosti základů celé stavby, protože neodpovídaly současným požadavkům. Chybět nesmí nová kanalizace, dešťové a splaškové vody byly dříve sváděny do jednoho potrubí. Součástí stavby bude novostavba na místě původního spojovacího krčku, která bude sloužit jako společenská část objektu. Změní se i prostory v okolí zámku.

Pokud se nenarazí na zásadní problém, v druhé polovině příštího roku by se sem mohli lidé stěhovat. Město předpokládá, že zájem o moderní byty v zajímavém prostředí bude mezi seniory z Paskova a blízkého okolí velký. „Stále se nás lidé dotazují, kdy budeme byty přidělovat a kdy budeme dělat pořadník. Zaujímáme takové stanovisko, že nejdříve musí být stavba dokončena, nebo těsně před dokončením, a teprve potom budeme řešit obsazování bytů,“ podotkl starosta.

Vybudování seniorského bydlení je součástí přeměny celého zámeckého areálu. Do roku 2004 zde sídlila onkologická klinika, pak ale zámek v Paskově začal chřadnout. Nejen střecha se stala terčem zlodějů, do stavby zateklo, zdi prorostla plíseň. Až poté, co město v roce 2013 koupilo část areálu od ostravské fakultní nemocnice, svitla zámku naděje na lepší vyhlídky. Stavební a rekonstrukční práce v samotném zámku dělá město ve vlastní režii za pomoci odborníků, řemeslníků či zedníků. V opraveném atriu se například už několik let konají svatební obřady. V loňském roce se město zaměřilo rekonstrukci části, ve které je umístěno muzeum a která sestává z několika prostor. Poslouží jako informační centrum a časem i jako podatelna, jakmile se do zámku přestěhuje úřad. Město chce mít v zámku také knihovnu.