„Z našeho pohledu je všechno vyřešeno. Už se to podepsalo, je to zaplaceno. Zámek má nového majitele, je to jejich,“ řekl Kasarda. Majitelkou firmy Copersa je 27letá Silvia de Los Angeles Perea Carvajal. Hlavní slovo při obnově zámku ale bude mít její otec, Španěl Restituto Perea Ruiz.

Více k tématu si přečtěte v souvisejícícch článcích

Zdevastovaná památka zhruba rok patřila důchodkyni Jaroslavě Krejčí. Podle Kasardy se na zájmu investorů projevila krize a menší ochota bank při poskytování úvěrů. Firma Copersa však nemovitost koupila zřejmě z vlastních prostředků. Rekonstrukce si vyžádá řádově desítky milionů korun.

Jakou částku firma za zámek zaplatila, nelze z dostupných zdrojů zjistit.

Letos se toho moc nestihne

Architektka Barbara Potysz, která se Španělem spolupracuje, Deníku řekla, že v letošním roce se nějaké velké opravy nedají očekávat. „Bude toho velmi málo. Na všechno, i na dočasné oplocení, je třeba stavební povolení. Samozřejmě se to poněkud zdržuje,“ upozornila Potysz.

Podle ní vše závisí na dohodách s památkovým úřadem. Řekla, že Restituto Perea Ruiz by byl rád, kdyby se obnova zámku podařila za dva, nanejvýš tři roky. „Některé věci ale prostě nejde urychlit,“ konstatovala architektka. Španěl se prý na české předpisy a zákony „trochu zlobí“, nicméně mu nezbývá než je akceptovat.

Firma Copersa již v březnu zahájila se souhlasem Jaroslavy Krejčí terénní úpravy parku. - více ZDE

Potysz naznačila, že kromě vyčištění pozemku se v dohledné době, pokud se podaří vyjednat souhlas, chystají demoliční práce interiérových vestaveb z druhé poloviny minulého století. „Jsou tam příšerné vestavby z šedesátých, sedmdesátých let,“ pravila Potysz.

Památka má smůlu na majitele

Zkázu hnojnického zámku si místní lidé spojují zejména se švýcarským podnikatelem s pochybnou pověstí. Jürg Debrunner měl na opravy řadu let, jenže neudělal nic. Hnojnickou nemovitost získal v roce 2000 prostřednictvím firmy Fleet Wood. Debrunner byl nakonec ve své vlasti odsouzen k pěti letům vězení za údajnou zpronevěru, muži je připisována škoda 15 milionů švýcarských franků. Zámek v Hnojníku sice v roce 2008 získala firma AAron House, ani ta ale k rekonstrukci nepřistoupila a v obci na ni vzpomínají ve zlém.